Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Spotrebiteľské ceny v USA minulý mesiac stagnovali

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Výstavba nových obytných domov v USA sa v júli zvýšila o 2,1 %.

Washington 16. augusta (TASR) - Spotrebiteľské ceny v USA sa v júli v porovnaní s júnom nemenili, keď ďalšiemu rastu zabránil pokles cien energií. Ten bol najvýraznejší za posledných päť mesiacov. Informovala o tom agentúra AP.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že index spotrebiteľských cien v júli stagnoval po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci vzrástol medzimesačne o 0,2 %. Najvýraznejšie k tomu prispel vývoj v cenách energií. Tie podľa ministerstva zaznamenali v júli najväčší pokles od februára.



Jadrové spotrebiteľské ceny, teda očistené od nestabilných cien potravín a energií, zaznamenali v júli rast o 0,1 %. To bol najslabší rast za posledné štyri mesiace.

Medziročne sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,8 % a spomalili tak tempo rastu oproti júnu, keď medziročne zaznamenali rast o 1 %. To znamená, že vývoj inflácie sa opäť vzdialil od inflačného cieľa americkej centrálnej banky, ktorá si ho stanovila na úrovni 2 %.

Výstavba nových obytných domov v USA sa v júli zvýšila o 2,1 %

Výstavba nových obytných domov v USA sa v júli zvýšila najstrmšie za päť mesiacov, a to najmä vďaka bytovým domom. To signalizuje, že stavebný sektor zostáva jedným z ťahúňov americkej ekonomiky. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Z najnovších údajov ministerstva obchodu vyplýva, že v júli 2016 sa v USA začalo stavať 1,211 milióna nových domov, o 2,1 % viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka a tiež viac ako 1,19 milióna v júni. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, pritom odhadovali, že stavbári v USA začnú v júli stavať 1,19 milióna nových domov.

Júlový nárast nových rezidenčných stavieb bol druhý najväčší v tomto roku po februári, keď sa v USA začalo stavať 1,213 milióna nových domov.

Pod júlový výsledok sa podpísali najmä bytové domy. Štatistiky totiž ukázali, že výstavba nových rodinných domov, ktoré majú najväčší podiel na americkom trhu rezidenčných nehnuteľností, sa v júli zvýšila len o 0,3 %, ale výstavba bytových domov stúpla až o 8,3 %.

Ministerstvo zároveň informovalo, že v júli vydali americké úrady 1,15 milióna stavebných povolení, len o 0,1 % menej ako v júni.

Úroky z hypoték v USA sú stále nízke a situácia na trhu práce je veľmi dobrá. Tieto dva faktory pomáhajú zvyšovať dopyt po obytných nehnuteľnostiach a podporujú hospodársky rast.

Priemyselná produkcia v USA vzrástla v júli najvýraznejšie za 20 mesiacov

Priemyselná produkcia v USA vzrástla v júli výraznejšie, než sa očakávalo, pričom tempo rastu bolo najvyššie za posledných 20 mesiacov. Pod nečakaný výsledok sa podpísali prakticky všetky odvetvia hospodárstva. Informovali o tom agentúra AP a portál RTTNews.

Americká centrálna banka uviedla, že produkcia v americkom priemysle vzrástla v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,7 %, čo je najlepší výsledok od novembra 2014. V júni dosiahol rast produkcie po revízii smerom nadol 0,4 % (pôvodne sa udával rast na úrovni 0,6 %). Výsledok ekonómov prekvapil, keďže počítali s júlovým rastom len o 0,3 %. V medziročnom porovnaní ale priemyselná produkcia v USA zaznamenala pokles o 0,5 %.

K zrýchleniu medzimesačného rastu výrazne prispel energetický sektor, kde výroba vzrástla o 2,1 %. Pod rast sa podpísalo teplejšie počasie, ktoré zvýšilo dopyt po klimatizácii.

Produkcia vo výrobnom sektore sa zvýšila o 0,5 % po 0,3-% raste v predchádzajúcom mesiaci. Výrazný rast produkcie zaznamenal aj ťažobný sektor, a to o 0,7 %.