Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Potravinári podporujú návrh začleniť do povinných štatistík aj obchod

Na snímke zľava podpredseda SPPK Dušan Janíček, predseda SPPK Milan Semančík a tlačový hovorca Stanislav Nemec Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 22. septembra (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a jej členovia vítajú návrh novely vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR číslo 291 z roku 2014, ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2015 až 2017. Uviedla to dnes hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Informovala, že podľa novely sa do povinných štatistík v oblasti produkcie a predaja tak v množstvách, ako aj v hodnotovom vyjadrení v prípade mlieka, mliečnych výrobkov, hydiny, vajec a mäsa majú zahrnúť aj údaje za maloobchod. V súčasnosti podľa nej takéto informácie poskytujú len prvovýrobcovia a spracovatelia, databáza za obchod chýba.

Podčiarkla, že po novom na základe kompletných údajov bude mať štát ucelený obraz o fungovaní celého potravinového reťazca, teda od prvovýrobcov, spracovateľov až po obchodníkov. Nová štatistická databáza bude teda len doplnením už existujúceho štátneho štatistického zisťovania.

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS), ktorá je členom SPPK si podľa nej myslí, že pre dosiahnutie transparentnosti nemôže byť problém zverejňovať štatistické údaje obchodníkov tak, ako to robia ostatné články v celom reťazci. Navyše slovenskí poľnohospodári a potravinári majú podozrenie, že si obchodníci uplatňujú iné obchodné podmienky na potraviny z dovozu ako na slovenské.

"Podľa SPPK je významné, že materiál prichádza práve v čase, keď Slovenská republika predsedá Rade EÚ, keď sa rokuje na ministerskej úrovni aj o lepšom postavení dodávateľov v potravinovom reťazci a keď môže aj takouto iniciatívou prispieť k zvýšeniu prehľadnosti v obchodných vzťahoch. Práve zlepšenie transparentnosti je totiž základom pre vyrovnanie vzťahov v dodávateľských reťazcoch potravín aj na úrovni štátov EÚ," dodala Holéciová.

Pasívne saldo agroobchodu SR za január až jún vzrástlo

Saldo zahraničného obchodu (ZO) SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v období január až jún 2016 pasívne na úrovni 689,3 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku sa zvýšilo o 28,5 %, uviedla Holéciová.

Záporné saldo vývozu a dovozu sa v medziročnom porovnaní zvýšilo pri rastlinných výrobkoch o 112,8 %, pri živočíšnych výrobkoch o 36,1 %, u potravín, nápojov a tabaku o 12,4 % a u tukov a olejov sa záporné saldo vývozu a dovozu v medziročnom porovnaní zvýšilo o 9,9 %.

Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v januári až júni 2016 dosiahol 2,008 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2015 bol dovoz agropotravinárskych výrobkov o 7,2 % vyšší. Nižší dovoz sa v januári až júni 2016 oproti tomu istému obdobiu v roku 2015 evidoval len v odvetví tukov a olejov o 4,9 %. Vyšší dovoz sa v sledovanom období zaznamenal pri živočíšnych výrobkoch o 4,8 %, pri rastlinných výrobkoch o 8 % a v odvetví potravín, nápojov a tabaku o 9,3 %.

V januári až júni 2016 sa zo SR vyviezli agropotravinárske výrobky v celkovej hodnote 1,319 miliardy eur, pri medziročnom znížení o 1,3 %. Najviac sa v medziročnom porovnaní znížil vývoz tukov a olejov o 11,1 % a nižší bol aj vývoz rastlinných výrobkov o 7,5 % a vývoz živočíšnych výrobkov o 3,8 %. Medziročne sa zvýšil vývoz potravín, nápojov a tabaku o 7,2 %.