Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Účasť v medzinárodných misiách stála vlani SR vyše 28 miliónov eur

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Tento rok chce SR okrem súčasných misií rozšíriť svoju pôsobnosť do ďalších, prioritou je civilná misia Európskej únie na Ukrajine, do ktorej sa bude snažiť vyslať svojich expertov.

ratislava 17. februára (TASR) - Na zabezpečenie účasti v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu (MKM) vynaložilo Slovensko vlani 28,14 milióna eur, z toho išlo z rozpočtu ministerstva obrany vyše 27 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o pôsobení SR v aktivitách MKM, ktorú rezort diplomacie predložil do pripomienkového konania.

Celkovo sa Slovensko zapojilo do 14 misií, z nich šesť bolo v rámci aktivít EÚ, štyri OBSE, po dve NATO a OSN. Ku koncu minulého roka malo svoj najväčší kontingent v mierovej misii OSN (UNFICYP) na Cypre. Ide o jednu z najdlhších aktívnych mierových misií na svete. Zriadená bola v roku 1964 rezolúciou Bezpečnostnej rady. Jej úlohou je prevencia konfliktu medzi cyperskými Grékmi a cyperskými Turkami na ostrove. Činnosť a aktivity misie sa rozšírili v roku 1974 po vstúpení Turecka do konfliktu a následnej tureckej vojenskej intervencii v severnej časti ostrova.

Najviac vojakov počas vlaňajška pôsobilo vo vojenskej misii NATO ISAF v Afganistane. Zo začiatku to bolo okolo 300 príslušníkov Ozbrojených síl SR, ich počet sa v súvislosti s jej postupným ukončením znižoval. ISAF od januára tohto roku nahradila operácia nebojového charakteru Resolute Support, ktorá je zameraná na výcvik, podporu a pomoc afganským bezpečnostným silám. Jej súčasťou má byť 66 slovenských vojakov.

Okrem spomínaných krajín pôsobilo Slovensko v operáciách na západnom Balkáne, v štátoch východnej Európy a Strednej Ázie a na Blízkom východe. Zapojilo sa tiež do nových misií OBSE v Macedónsku, Tadžikistane a na Ukrajine.

Tento rok chce SR okrem súčasných misií rozšíriť svoju pôsobnosť do ďalších, prioritou je civilná misia Európskej únie na Ukrajine (EUAM), do ktorej sa bude snažiť vyslať svojich expertov. Ako pre TASR priblížil šéf tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, oficiálne sa začala 1. decembra 2014, pričom sa zameriava na podporu ukrajinských autorít v oblasti reformy bezpečnostného sektora.

Okrem toho má Slovensko záujem zvýšiť svoje aktivity na Cypre a zapojiť sa do misií OSN na Haiti alebo v Južnom Sudáne.