Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

SR by mohla s Japonskom lepšie spolupracovať v rôznych oblastiach

Na snímke zľava z delegácie japonskej podnikateľskej federácie Keidanren Hiroaki Išizuka a Jošio Sato, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók, generálny tajomník Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Martin Hrivík. Foto: TASR Pavol Zachar

Na rokovaní sa diskutovalo aj o bezpečnosti jadrových elektrární.

Bratislava 19. októbra (TASR) – Biotechnológie, ochrana životného prostredia či robotika alebo nanotechnológie – to sú oblasti, v ktorých by mohli slovenské firmy rozvíjať spoluprácu so spoločnosťami z Japonska. Po dnešnom stretnutí s delegáciou japonskej podnikateľskej federácie Keidanren to uviedol predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.

Na rokovaní sa podľa jeho slov diskutovalo o projektoch a oblastiach, ktoré by mohli zaujímať japonských investorov a stať sa témou budúcich vzťahov. Napríklad, čo sa týka biotechnológií, tie majú podľa Mihóka veľké zázemie v japonskej ekonomike. "Aj my máme určitú tradíciu v biotechnológiách, ale nejako sme v nich ustrnuli," opísal Mihók.



Hovorilo sa podľa neho aj o ochrane životného prostredia, keďže Japonci sú známi svojimi technológiami na jeho ochranu. "Slovensko má veľký ekologický dlh aj v rámci EÚ, a preto bude musieť investovať do tejto oblasti," doplnil Mihók. Na niektoré projekty sa pritom podľa neho dá nájsť aj spolufinancovanie z fondov EÚ. "Čiže oblasť životného prostredia bude určite témou pre budúce rokovania medzi našimi firmami a japonskými firmami," avizoval Mihók.

Veľa sa na rokovaní podľa jeho slov diskutovalo aj o bezpečnosti jadrových elektrární. Japonsko má jadrové elektrárne a aj napriek problémom, ktoré vznikli po Fukušime, chce stále v jadrovej energetike pokračovať, pretože nemá energetické zdroje. "Čiže otázka spolupráce v bezpečnosti jadrových elektrární by mohla byť z hľadiska projektov znovu veľmi zaujímavá medzi Japonskom a Slovenskom," priblížil šéf SOPK.

Diskutovalo sa tiež o robotike či o nanotechnológiách, čo sú podľa Mihóka všetko oblasti, kde Slovensko má potenciál, ale nevyvíja ho. V rokovaniach o možných spoluprácach medzi Japonskom a Slovenskom sa bude teraz pokračovať na úrovni firiem.

Japonská podnikateľská federácia Keidanren je všeobecná hospodárska organizácia, ktorá združuje 1340 reprezentatívnych japonských organizácií, 109 národných priemyselných asociácií a 47 regionálnych hospodárskych organizácií. Založená bola v roku 1946.