Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Starnutie stredných podnikateľov ohrozuje blahobyt Nemecka

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Čím staršie je vedenie firmy, tým väčší je schodok medzi výškou investícií a ich reálnou naliehavosťou.

Hamburg/Mníchov 5. apríla (TASR) - Rýchle zvyšovanie priemerného veku podnikateľov v nemeckých stredne veľkých firmách, začína byť vážnym ekonomickým problémom. Informuje o tom denník Die Welt. Zistilo sa, že čím sú majitelia firiem starší, tým neochotnejšie investujú do budúcnosti svojho podniku.

Podnikatelia nad 60 rokov často odôvodňujú odmietanie nevyhnutých zmien vetou: "Vždy sme to tak robili".

Odborníci ústavu KfW Economic Research zistili, že v rokoch 2002 až 2013 sa priemerný vek podnikateľov v stredne veľkých firmách zvýšil zo 45 na 51 rokov. V rovnakom čase sa počet podnikateľov v skupine nad 55 rokov zvýšil z 20 na 36 %. Počet majiteľov firiem pod 40 rokov bol v roku 2013 len 12 %, ale v roku 2002 ich bolo 24 %.

Pritom k nemeckému hospodárskemu zázraku v povojnových rokoch prispel práve dynamický, inovatívny stredný podnikateľský stav.

Kým z majiteľov firiem pod 40 rokov investuje vo veľkom rozsahu 57 %, medzi majiteľmi nad 60 rokov ich je len 37 %. Ústav získava poznatky z prieskumu v 15.000 firmách.

Ešte horší je výsledok, ak sa pátralo po výške čistých investícií. V tom prípade sa porovnáva výška odpisov firmy od vloženej novej sumy. Až 78 % starých podnikateľov v rokoch 2013 a 2014 dosiahlo vyššie odpisy, než bola suma investícií.

Výskumník ústavu KfW a jeho hlavný ekonóm Jörg Zeuner poznamenal: "Takto sa nemôže udržať náš blahobyt". Osem z desiatich seniorov vedie firmy zotrvačne.

Ekonómovia už roky bijú na poplach. Upozorňujú na hrozivý nedostatok nových investícií v krajine. Podľa Nemeckého ústavu pre hospodársky výskum (DIW) by mal štát a firmy investovať o 75 až 80 miliárd eur ročne viac než v súčasnosti. Investície sú potrebné, aby si krajina zachovala medzinárodnú konkurencieschopnosť.

Čím staršie je vedenie firmy, tým väčší je schodok medzi výškou investícií a ich reálnou naliehavosťou.

Váhaví nie sú len samotní starí podnikatelia, ale aj banky. Ústavy im často odmietajú úvery. Žiadajú generačnú výmenu, lebo v prípade "starých matadorov" je riziko nesplatenia úveru veľmi vysoké.

Podnikatelia vo vysokom veku váhajú aj s vyhľadaním pomoci odborníkov. Často prichádzajú za nimi, až keď je už neskoro. "Práve starci často nechcú zhanobiť svoje životné dielo stigmou platobnej nesolventnosti," povedal Lucas Flöther, insolventský správca z Hallensu.

Podľa bonnského Ústavu pre výskum stredného stavu (IfM) v Nemecku bude treba nahradiť v rokoch 2014 až 2018 vo vedení stredných firiem 135.000 majiteľov. V nich pracuje takmer dva milióny osôb.