Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

Štátne inštitúcie odmietajú kritiku nadácie za predražené služby SBS

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Legislatívne požiadavky pre zabezpečenie bezpečnostných služieb v SR sú v porovnaní s ČR veľmi rozdielne, vysvetlila dvojnásobné výdavky za bezpečnostnú službu hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Bratislava 14. marca (TASR) - Ministerstvo hospodárstva SR, Slovenská pošta aj Sociálna poisťovňa sa ohradili voči tvrdeniam nadácie Zastavme korupciu, ktorá ich vo štvrtok kritizovala za údajne predražené bezpečnostné služby. Nadácia poukázala na niekoľkonásobne vyššie náklady na externé strážne služby týchto inštitúcií v porovnaní s Českou republikou. Ide o nepresné, neporovnateľné a zavádzajúce informácie, tvrdia vo vyhláseniach zaslaných TASR.

Nadácia tiež upozornila na výnimočné postavenie spoločnosti Bonul na trhu SBS.

"Legislatívne požiadavky pre zabezpečenie bezpečnostných služieb na Slovensku sú v porovnaní s Českou republikou veľmi rozdielne," vysvetlila dvojnásobné výdavky za bezpečnostnú službu hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Nadácia na základe faktúr tvrdí, že Slovenská pošta zaplatí ročne za strážne služby 5,5 milióna eur pričom Česká pošta na území s dvojnásobným počtom obyvateľov v prepočte iba 2,5 milióna eur.

Rovenská pripomenula aj bezpečnostné riziká. "Od roku 2010, odkedy spolupracuje s firmou Bonul, zaznamenala Slovenská pošta o 73 % menej incidentov v porovnaní s obdobím pred začatím spolupráce," uviedla. Aktuálna cena poskytovaných služieb je podľa hovorkyne o päť percent nižšia ako v predchádzajúcom období.

Na rozdielny rozsah porovnávaných služieb upozornil aj rezort hospodárstva. Riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková informovala, že Ministerstvo hospodárstva SR platí ročne Bonulu približne 500.000 eur pričom české ministerstvo průmyslu a obchodu platí za bezpečnosť v prepočte okolo 59.000 eur. V tejto sume sú započítaní aj vlastní zamestnanci ministerstva.

"V tomto prípade ide o zavádzajúce informácie. Zmluva z roku 2015 sa totiž netýka len klasickej strážnej služby, ale aj poskytovania technickej a bezpečnostnej služby," uviedol hovorca ministerstva Maroš Stano. Ide podľa neho o komplex prác, služieb či monitoringu, ktoré vyplývajú zo zákona o hospodárskej mobilizácii a zákona o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. "Zabezpečujú aj služby, ktoré sa týkajú kritickej infraštruktúry v energetike. Rozsah služieb pre české ministerstvo nadácia nezverejnila," upozornil hovorca. Ak by však išlo výhradne o strážnu službu objektu, tak náklady českého a slovenského ministerstva podľa neho nie je možné porovnávať.

Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera je mechanické porovnanie s Českou republikou nepresné, zjednodušené a účelové, s cieľom hľadať "lacné" senzácie. "Sociálna poisťovňa odmieta takýto prístup," uviedol Višváder. Aj podľa Sociálnej poisťovne nadácia nešpecifikovala rozsah poskytovaných služieb. Vyššie ceny sú podľa hovorcu aj odrazom situácie na trhu v tomto segmente a povinnosti riadiť sa zákonom o verejnom obstarávaní. "Ak Sociálnu poisťovňu "zbavíte" povinnosti vyberať dodávateľa podľa uvedeného zákona, potom môže byť konečná cena o polovicu nižšia," uviedol Višváder. Otázky o vyššej cene je preto podľa neho treba adresovať subjektom, ktoré pôsobia na trhu v tomto segmente.

Výhrady nadácie ohľadom zabezpečenia strážnej služby "aj na tých najmenších pobočkách po celom Slovensku" Višváder odmietol ako neprofesionálne a nezodpovedné. "Určí nadácia Zastavme korupciu hranicu, ktoré pobočky ešte treba a ktoré pobočky už netreba strážiť? Bude v takom prípade nadácia Zastavme korupciu zodpovedať za prípadný únik citlivých osobných údajov, s ktorými pracuje každá pobočka Sociálnej poisťovne na celom Slovensku, bez ohľadu na svoju veľkosť?" opýtal sa hovorca.

Sociálna poisťovňa si od začiatku tohto roku zabezpečuje ochranu majetku a osôb vlastnými pracovníkmi a vo vlastnej réžii, s výnimkou ochrany pri preprave peňazí. Tú si, vzhľadom na potrebné bezpečnostné a technické podmienky sama zabezpečiť nevie a musí ju riešiť dodávateľským spôsobom.