Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Štátne Lesy tvrdia, že rozdiely sú pri dodávke dreva bežné

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Lesy SR obchodujú iba s tromi firmami, vrátane PRP a Rettenmeier, ktoré využívajú elektronickú prebierku dreva.

Bratislava 26. januára (TASR/Teraz.sk) – Rozdiely v množstve a kvalite sú pri dodávkach dreva bežné a sú spôsobené subjektívnym ohodnocovaním dreva. Uviedli to štátne Lesy SR v reakcii na dnešné vyjadrenia poslanca parlamentu Jána Mičovského (OĽaNO) a Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR o tom, že podnik zvýhodňuje vybrané firmy a štát tak prichádza o milióny eur. Lesy to označili za predvolebnú kampaň.

Mičovský poukázal na to, že druhý najväčší spracovateľ dreva na Slovensku a zároveň najväčší odberateľ štátneho podniku, firma PRP za štyri roky prijala o 13.000 kubických metrov (m3) dreva menej, ako si od neho vzala a prehodnocovaním kvality dreva štát stratil viac ako 2 milióny eur. Najväčší spracovateľ, spoločnosť Rettenmeier vytvorila v rovnakom období rozdiel približne 2000 m3 v hodnote 11.000 eur, a to dokonca v prospech Lesov SR.

„Nie je možné tieto spoločnosti porovnávať z hľadiska pomeru jednotlivých kvalitatívnych tried. Majú totiž rozdielne zmluvy, iný výrobný program a dodávky sú z iných častí Slovenska. Navyše pri Rettenmeier, ktorý žiada a spracováva výhradne kvalitnejšie sortimenty, podnik nekvalitné vyradené výrezy odváža a dodáva firme iné, takže nevznikajú rozdiely v dodávkach,“ reagoval pre TASR hovorca štátneho podniku Vlastimil Rezek.

Ako vysvetlil, Lesy SR obchodujú iba s tromi firmami, vrátane PRP a Rettenmeier, ktoré využívajú elektronickú prebierku dreva. „Elektronická prebierka je najpresnejší dostupný spôsob merania objemu a určuje tiež niektoré kvalitatívne znaky jednotlivých piliarskych výrezov, krivosť a zbiehavosť. Rozdiely v množstve a v kvalite sú pri dodávkach dreva bežné a sú spôsobené subjektívnym ohodnocovaním dreva, kde predávajúci má podvedome tendenciu zhodnotiť drevo čo najlepšie,“ priblížil Rezek. Dodal, že nie je možné posudzovať snahu podniku o dobré zhodnocovanie dreva ako stratu.

Prezident zväzu Igor Patráš tiež upozornil, že napriek tomu, že jeho členovia spracúvajú asi 74 % všetkého dreva na Slovensku, Lesy SR im v minulom roku dodali len 23 % celkového objemu. Ostatné drevo podľa neho získavajú priekupníci.

„Celkovo, pokiaľ ide o porovnanie dodávok dreva spoločnostiam ZSD a mimo ZSD, jediným zoskupením, ktoré malo napriek poklesu ťažby ihličnatého dreva v roku 2016 navýšené dodávky, bol práve ZSD, a to na úkor nečlenských spoločností a na úkor malých regionálnych píl,“ tvrdí Rezek.

Štátny klientelizmus v Lesoch SR podľa prezidenta ZSD dokazuje firma Taper, ktorá je jedným z najväčších obchodníkov s drevom na Slovensku. Spoločníkom v nej je súčasný minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD). „Minister pred dvoma rokmi vyhlásil, že nebude obchodovať so štátnym drevom. Napriek tomu obchoduje s veľkým objemom dreva, ktorý ide cez nastrčené obchodné spoločnosti. Obchodný riaditeľ v Lesoch SR je už niekoľko rokov jasný človek pána Žigu,“ vysvetlil Patráš s tým, že vec už bezvýsledne riešil aj s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD).

Minister Žiga sa podľa hovorcu envirorezortu Maroša Stana nemieni zúčastňovať predvolebnej kampane OĽaNO a zvažuje aj právne kroky na ochranu dobrého mena. "Ako bolo v minulosti opakovane medializované, už v roku 2006, keď sa stal poslancom Národnej rady SR, všetky svoje účasti v spoločnostiach vysporiadal v súlade so zákonom. Pozastavil si činnosť podnikania a vzdal sa štatutárstva vo všetkých firmách. Spoločnosť Taper so štátom neobchoduje," reagoval pre TASR.