Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Štátny dlh USA dosiahol nový rekord, prekonal 16 biliónov USD

Foto: TASR/AP

Poslanci Kongresu budú pri súčasnom vývoji rozpočtu najneskôr začiatkom budúceho roka musieť schváliť ďalšie zvýšenie dlhového stropu.

Washington 5. septembra (TASR) - Štátny dlh USA sa vyšplhal na rekordných 16 biliónov USD (12,72 bilióna eur), informovalo v utorok (4. 9.) americké ministerstvo financií. To znamená dlh vyše 50.000 na každého občana USA.

Aktuálne je dlhový strop stanovený na 16,39 bilióna USD. Poslanci Kongresu budú pri súčasnom vývoji rozpočtu najneskôr začiatkom budúceho roka musieť schváliť ďalšie zvýšenie dlhového stropu. Demokrati a Republikáni sa vlani dohodli na jeho zvýšení len po dlhých sporoch, čo spôsobilo, že USA prišli o najvyšší rating. Agentúra Standard & Poor's prvý raz v histórii USA znížila rating dlhodobých záväzkov krajiny o jeden stupeň na AA+ z AAA.

Minister financií Timothy Geithner uviedol, že dlh dosiahne terajší strop niekedy na konci roka. Dodal, že potom môže využiť mimoriadne opatrenia, aby vláda mohla fungovať ešte začiatkom budúceho roka.

Republikáni využívajú vysoký dlh v prezidentskej kampani a pripomínajú prezidentovi Barackovi Obamovi jeho sľub spred štyroch rokov, že do roku 2012 zníži deficit na polovicu. Podľa šéfa Snemovne reprezentantov Johna Boehnera však Obama namiesto toho zorganizoval "výdavkovú hostinu".

Foto: TASR
Pri Obamovom nástupe do prezidentského kresla v roku 2009 sa dlh USA nachádzal na úrovni 10,6 bilióna USD. Vysoké náklady na vojenské akcie v Iraku a Afganistane rovnako ako boj s následkami hospodárskej a finančnej krízy spôsobili, že dlh sa za Obamovho prezidentovania prudko zvýšil. Počas štyroch rokov za sebou počas Obamovej vlády rozpočtový deficit vždy prekročil 1 bilión USD.

Republikáni kritizujú Obamu, že svojou nezodpovednou rozpočtovou politikou spôsobil prudký nárast dlhu a zároveň rozsiahle štátne zásahy do ekonomiky zabrzdili jej oživovanie. Republikáni navrhujú radikálne škrty vo výdavkoch a kategoricky odmietajú zvyšovanie daní. Obama navrhuje kombináciu rozpočtových škrtov a zvýšenia príjmov.

Odborníci tvrdia, že pri terajšej rozpočtovej dynamike do júna 2013 dlh Spojených štátov prekoná 17 biliónov USD, do marca 2014 až 18 biliónov USD a 20 biliónov USD v októbri 2015.