Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Stavebníctvo v SR dosiahlo svoje dno, návrat k rastu bude veľmi pomalý

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Riaditelia stavebných firiem potvrdzujú svoju marcovú predikciu budúceho vývoja slovenského stavebníctva.

Bratislava 7. júla (TASR) – Slovenské stavebníctvo v roku 2014 ukončí svoj predchádzajúci päťročný prepad, jeho výkon mierne vzrastie a práca začne pomaly pribúdať. Predpokladaný rast je však zanedbateľný v porovnaní s prepadom o 41,8 %, ktorým odvetvie od roku 2008 prešlo, a návrat k predkrízovým hodnotám sa v blízkej budúcnosti neočakáva. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research.

Riaditelia stavebných firiem potvrdzujú svoju marcovú predikciu budúceho vývoja slovenského stavebníctva. Sektor po dvojpätinovom poklese v minulých rokoch našiel svoje dno a k ďalšiemu zhoršovaniu už nedôjde. Peňazí, ktoré stavebníctvom v tomto roku pretečú, dokonca podľa analýzy mierne pribudne, a to o 1,2 %. Na budúci rok by malo byť zákaziek ešte viac, konkrétne o 3,5 %. Optimistickejšie sú vo svojich odhadoch najmä veľké stavebné spoločnosti, ktoré očakávajú zlepšenie výkonu sektora o 2,8 %, malé a stredné firmy predpovedajú podobný objem výkonov ako vlani.

"Slovenské stavebníctvo sa v tomto roku pomaly začne dostávať z predchádzajúcich prepadov objemu stavebnej produkcie – krízy výkonov. Bohužiaľ, na trhu je ešte druhá kríza – kríza podnikateľského prostredia, spôsobená výrazným prebytkom stavebných kapacít nad aktuálnym dopytom. Jej prejavmi sú napríklad dumpingové ceny, problémy s platobnou morálkou firiem, porušovanie vlastných predpisov pre získavanie zákaziek. S touto krízou sa bude trh ešte vyrovnávať niekoľko rokov," priblížil súčasnú situáciu na trhu riaditeľ spoločnosti Jiří Vacek.

Rast tržieb očakávajú aktuálne takmer dve tretiny podnikov, a to v priemere o 1,8 %. Problémom však zostávajú niektoré stratové zákazky alebo nezaplatené faktúry z minulosti, ktoré ťahajú ekonomické výsledky časti firiem dolu.

Predpokladané zastavenie poklesu potvrdzuje aj nárast objemu zákaziek stavebných firiem v porovnaní s obdobím pred 12 mesiacmi. Dnes už len približne štvrtina spoločností uvádza menej zákaziek než pred rokom. Podiel firiem, ktoré majú zákaziek medziročne viac, sa opäť mierne zvýšil na 33 %. Stabilizáciu objemu zákaziek a rovnaké množstvo práce ako pred rokom potvrdzujú štyri firmy z desiatich. Aktuálne využitie kapacít na úrovni 74 % je však podľa analýzy stále veľmi nízke, najmä vzhľadom na prebiehajúcu hlavnú stavebnú sezónu.