Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Študenti informatiky sa stretli so špičkovými firmami

Foto: PR Manageria

Študenti informatiky počas NOCi zisťovali, ako zaujať top zamestnávateľov.

Bratislava 10. apríla (OTS) - Občianske združenie Manageria včera v modernej budove Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT STU) zorganizovalo netradičné kariérne podujatie Night of Chances (NOC). Stretli sa na ňom tri stovky študentov s top predstaviteľmi predovšetkým IT firiem na Slovensku.

Súčasťou akcie, ktorá trvala do neskorej noci bola diskuskia a workshopy o IT budúcnosti Slovenska, ale aj o nárokoch, ktoré by mali študenti informačných technológií spĺňať ako potenciálni zamestnanci top zamestnávateľov na Slovensku, ako boli zúčastnení predstavitelia spoločností Google, Eset, Accenture, Orange, HP či Tatrabanka.

„Priniesli sme špičkové firmy až k študentom a vytvorili sme priestor, aby sa navzájom spoznali do väčšej hĺbky. Študenti mali počas workshopov možnosť sa ukázať, stať sa favoritmi pre svoj možno vysnený prvý džob,“ povedal spoluzakladateľ Managerie Rado Tausinger.

Pracovné miesto bolo súčasťou širšej témy – postavenia Slovenska v IT. Podľa šéfa Accenture Petra Škodného by našim spoločným cieľom malo byť posunúť Slovensko do globálneho internetového sveta 21. storočia, momentálne sme podľa neho o storočie pozadu, najmä podľa stavu, v akom funguje štátna správa „Nová generácia dnes vyrastá na tom, že zariadenia, ktoré nosí vo vreckách, sú modernejšie, ako tie, čo majú na stole v práci. Musíme podporovať kreativitu mladých, a na tom stavať vyhliadky do budúcnosti.“

Študentov zaujímalo, aké nároky by mali splniť, aby mali šancu byť prijatí do top IT spoločnosti. Ivanu a Jakuba najviac potešila úprimnosť riaditeľov firiem, ktorí si nekládli servítku pred ústa a pomenovali viaceré výhrady voči uchádzačom o prácu z radov absolventov. „Dnes sme počuli, že učiť sa dobre v škole nestačí. Aby sme boli pre kľúčové firmy zaujímaví, musíme ponúknuť nejakú pridanú hodnotu, napr. zaujímavú mimoškolskú činnosť, prax či projekty, do ktorých sme sa zapojili“, povedala Ivana a dodala, že toto jej na pohovore zatiaľ nikto nepovedal. Na Jakuba zapôsobila NOC motivačne.

„Som práve prvák na FIIT STU a vidím ako musím zamakať, aby som niečo dokázal. Nie je to len o tom, niečo naprogramovať, ale problém treba do hĺbky rozobrať a snažiť sa porozumieť celému odvetviu, nielen špecifickej úlohe“. Šéf ESETu Richard Marko povedal, že ako firma potrebujú stovky vývojárov a kapacity sú nútení hľadať vonku, keďže ich nedokážu pokryť na Slovensku. Jeho kolega Vladimír Hudek pomenoval výhrady, ktoré mu prekážajú na uchádzačoch o prácu: „Naši študenti sú v porovnaní napr. s absolventmi v USA slabo pripravení pre prax. Myslia si, že stačí ovládať programovací jazyk, ale to je len základná abeceda. Softvér treba udržiavať, rozširovať. Len veľmi zriedkakedy sa mi stane, že na pohovor príde uchádzač, ktorý programuje pre radosť, nad rámec bežných vecí, čo pritom mňa najviac osloví “. Podľa Marka od študentov zároveň očakávajú, aby preukázali záujem a schopnosti, ktoré potrebujú pre pracovné miesto v dynamickom a spletitom odvetví, akým je IT.

Mediálnym partnerom podujatia Night of chances sú Živé.sk, Robime.it. Robime.it je odborným partnerom pri rozširovaní aktivít oz Manageria na vysoké školy zamerané na informačné technológie. Za podporu Manageria ďakuje aj portálom Teraz.sk a Eurocampus.sk.