Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

ŠÚ SR: Indikátor ekonomického sentimentu vo februári 2020 klesol

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa vo februári mierne zlepšila.

Bratislava 27. februára (TASR) - Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) vo februári 2020 oproti hodnote minulého mesiaca po minulomesačnom náraste opäť klesol o jeden bod na hodnotu 98,0. Dôvera sa znížila najmä v obchode a o niečo menej v priemysle, stavebníctve a službách, zatiaľ čo u spotrebiteľov sa mierne zvýšila. Aktuálne IES zaostáva za hodnotou dlhodobého priemeru o 5,3 bodu a za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 0,4 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Indikátor dôvery v priemysle vo februári poklesol o 3 percentuálne body (p. b.) na zápornú hodnotu -1,3. Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnili hlavne pokles očakávanej produkcie v najbližších troch mesiacoch a pokles objednávok.

Vo februári indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 2 body na negatívnu hodnotu -8,5 vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 15,5 bodu.

Indikátor dôvery v obchode klesol vo februári v porovnaní s januárom o 5 p. b. na hodnotu 24,0 vplyvom negatívneho hodnotenia súčasných, ako aj očakávaných podnikateľských aktivít.

Indikátor dôvery v službách vo februári opäť klesol, jeho hodnota (0) sa v porovnaní s januárom znížila o dva percentuálne body. Vývoj indikátora bol ovplyvnený pozitívnym hodnotením podnikateľskej situácie, pričom dopyt za posledné tri mesiace aj očakávaný dopyt hodnotili respondenti negatívne.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa vo februári mierne zlepšila. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol oproti minulému mesiacu o 0,8 bodu na zápornú hodnotu -11,1. Respondenti boli optimistickejší pri troch zložkách indikátora, najmä v očakávaniach celkovej hospodárskej situácie a o niečo menej v očakávaniach finančnej situácie domácností a vývoja nezamestnanosti. Naopak, pesimistickejší boli v očakávaniach úspor. V porovnaní so situáciou pred rokom boli respondenti pesimistickejší o 6,1 bodu a aktuálny výsledok aj naďalej prevyšuje dlhodobý priemer.