Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Súkromný sektor eurozóny zaznamenal pokles aj vo februári

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Priepasť medzi dvomi najväčšími ekonomikami eurozóny je momentálne najväčšia od spustenia prieskumu v roku 1998.

Londýn 5. marca (TASR) - Francúzsko, Taliansko a Španielsko mali najväčší podiel na oslabení aktivity súkromného sektora eurozóny vo februári, pričom najnovšie výsledky ukázali, že rozdiely medzi týmito krajinami a Nemeckom sa ďalej zväčšujú. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kompozitný index nákupných manažérov (PMI) agentúry Markit pre eurozónu, ktorý kombinuje aktivitu výrobného sektora a sektora služieb, klesol vo februári na 47,9 bodu zo 48,6 bodu za január. Aj keď konečný údaj za minulý mesiac je lepší než predbežný odhad na úrovni 47,3 bodu, stále je pod hodnotou 50 bodov, čo je hranica oddeľujúca rast od poklesu.

PMI pre dominantný sektor služieb eurozóny zaznamenal vo februári rovnaký pokles na 47,9 bodu z januárovej úrovne 48,6 bodu. Výsledok je síce mierne lepší než rýchly odhad Markit (rovnako na úrovni 47,3 bodu), naďalej to však znamená pokles tohto kľúčového sektora.

Aj keď výsledný kompozitný index v porovnaní s predbežným odhadom bol ako v Nemecku, tak vo Francúzsku vyšší, výsledky ukázali, že priepasť medzi dvomi najväčšími ekonomikami eurozóny je momentálne najväčšia od spustenia tohto prieskumu v roku 1998. Konečný kompozitný index nákupných manažérov Markit pre Nemecko dosiahol za február 53,3 bodu. To je síce menej než januárových 54,4 bodu, čo bolo 19-mesačné maximum, no stále vysoko nad kľúčovou 50-bodovou hranicou a vyššie než uvádzala Markit v rýchlom odhade na úrovni 52,7 bodu.

Na druhej strane, aktivita súkromného sektora vo Francúzsku zaznamenala minulý mesiac druhý najvýraznejší pokles za takmer štyri roky. To naznačuje, že druhá najsilnejšia ekonomika eurozóny pravdepodobne smeruje do recesie. Kompozitný index nákupných manažérov agentúry Markit pre Francúzsko dosiahol vo februári 43,1 bodu zo 42,7 bodu v januári a je vyšší aj v porovnaní s predbežným odhadom agentúry (42,3 bodu), stále však ostáva hlboko pod hranicou 50 bodov. Index znamená už 12. mesiac poklesu aktivity súkromného sektora vo Francúzsku a zároveň predstavuje druhý najnižší údaj od marca 2009. Podobne nepriaznivé výsledky zaznamenali aj Španielsko a Taliansko.

"Vyhliadky (eurozóny) budú podľa všetkého závisieť najmä od toho, či Nemecko dokáže aj naďalej expandovať a kompenzovať tak problémy vo Francúzsku, v Španielsku a Taliansku," povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit. Ako dodal, to nebude jednoduchá úloha, čo znamená, že očakávania, že sa eurozóna vráti do polovice roka k rastu, sú príliš optimistické.