Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Ekonomika

Súkromný sektor eurozóny v januári sotva rástol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Hodnota indexu sa síce udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu, ale tesne sa k nej priblížila.

Londýn 24. januára (TASR) - Súkromný sektor eurozóny v januári sotva rástol. Jeho tempo sa už natoľko spomalilo, že sa priblížilo k stagnácii. Objednávky aj export klesli a produkcia firiem bola najnižšia za 5,5 roka. Vyplýva to z predbežných údajov spoločnosti IHS Markit.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v januári klesol na 50,7 bodu z 51,1 bodu v decembri a je najnižší od júla 2013. Analytici pritom dohadovali, že, naopak, mierne stúpne na 51,4 bodu.

Hodnota indexu sa síce udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu, ale tesne sa k nej priblížila. Januárový PMI tak signalizuje len na slabý rast aktivity v súkromnom sektore, čo ostro kontrastuje s jeho výrazným tempom na začiatku minulého roka.

Dôvodom slabého výkonu je podľa Markit spomalenie oboch kľúčových sektorov - služieb aj výroby.

Konkrétne PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v januári znížil na 50,8 z 51,2 bodu v decembri a dosiahol 65-mesačné minimum. A PMI sektora služieb klesol na 50,5 z 51,4 bodu a je najnižší od júla 2013.

Nové objednávky na produkty tovární v eurozóne v januári klesli už štvrtý mesiac po sebe. A ďalej sa zhoršuje aj export, ktorý sa tiež znížil už štvrtý mesiac v rade.

Podniky majú čoraz väčšie obavy z ďalšieho vývoja v dôsledku napätej situácie v medzinárodnom obchode, brexitu a rastúcich politických tlakov, najmä vo Francúzsku, ktoré čelí protestom žltých viest, a tiež v Taliansku a inde vo svete. Aj oslabenie automobilového sektora brzdí eurozónu.

Neuspokojivé výsledky nie sú dobrou správou pre predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí v decembri ukončili svoj masívny program stimulov.

Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit, po zverejnení januárových výsledkov skonštatoval, že eurozóna sa priblížila k stagnácii. Údaje z prieskumov podľa neho naznačujú, že tempo rastu hrubého domáceho produktu euroregiónu by mohlo v prvých troch mesiacoch roka dosiahnuť len 0,1 %.