Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Ekonomika

Sulík: Rozhodnutia Bruselu sú pre Fica Písmo sväté

Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Richarda Sulíka mrzí, že premiér chce poslušne splniť všetky želania Bruselu bez ohľadu na to, či ide o nezmysly.

Bratislava 14. júna (TASR) - Slovensko nemá žiadny záväzok schváliť zmluvu o Európskom mechanizme pre stabilitu (EMS) do 30. júna.

"To je čistý nezmysel. To si len niekto v Bruseli zmyslel, že to má byť k 30. júnu, pričom pôvodný plán bol júl 2013. Teraz si to ale skrátka nejakí ľudia zmysleli a pre pána premiéra je to Písmo sväté a silou mocou to musí byť do 30. júna," povedal predseda SaS Richard Sulík po rokovaní opozície s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD).

Sulíka mrzí, že premiér chce poslušne splniť všetky želania Bruselu bez ohľadu na to, či ide o nezmysly. "Veľmi ma mrzí, že Robert Fico sa rozhodol v tomto si dolámať hlavu a poslušne splniť všetky želania, ktoré prichádzajú z Bruselu a ani len nerozmýšľa nad tým, čo by sa stalo, keby sme si náhodou dovolili povedať 'počkajme mesiac, neplašme sa'," povedal šéf liberálov. Zároveň upozornil, že zo zmluvy o trvalom eurovale sa nedá vystúpiť. "Takže keď raz strčíme hlavu do slučky, nebudeme môcť už nič spraviť," poznamenal.

Fico po stretnutí oznámil, že ratifikácia zmluvy o trvalom eurovale sa nebude odkladať za jún. "Chceme to zrealizovať ešte na tejto schôdzi Národnej rady (NR) SR," povedal. S takýmto postupom podľa jeho slov súhlasia všetky parlamentné strany okrem SaS, ktorá má dlhodobo odmietavý postoj k eurovalu. Šéf klubu OĽaNO Jozef Viskupič pre TASR uviedol, že ani obyčajní nesúhlasia s takýmto postupom. "Boli sme za oddialenie, pričom nevyjadrujeme podporu eurovalu," povedal.

Šéf liberálov Sulík upozornil, že k ratifikácii možno dôjde ešte skôr ako 30. júna. "Pretože pán prezident sa vybral na výlet do Japonska a teraz sa musíme ešte aj tomuto podriadiť. Lebo výlet pána prezidenta je oveľa dôležitejší ako šesťmiliardový záväzok, aby sme mohli my platiť napríklad španielskym bankám," uviedol. Zároveň upozornil, že ak Slovensko vstúpi do trvalého eurovalu, verejný dlh krajiny stúpne a o niekoľko mesiacov sa budú Slováci obmedzovať. "Preto, lebo najchudobnejšia krajina Európy musí silou mocou do 30. júna vyhlásiť záväzne tu v parlamente, že bude zachraňovať všetkých naokolo," vysvetlil Sulík.

"Tu vidieť, že opozičné strany v tomto nie sú jednotné, ale to je v poriadku," reagoval predseda Mostu-Híd Béla Bugár, ktorý trvá na zodpovednosti v prípade eurovalu. "Ide o signál. Môžeme vyslať aj taký signál, že vyčkávame a uvidíme ako to bude a keď my budeme potrebovať pomoc, tak aj iní budú vyčkávať," poznamenal. Zároveň zdôraznil, že väčšina opozičných strán má snahu čo najviac oddialiť rozhodnutie o trvalom eurovale čo najbližšie k 30. júnu. "V posledné dni bude rozhodovať aj Nemecko," podotkol.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo zdôraznil, že Slovensko si tvrdo vydrelo svoju účasť v 1. lige a zaslúži si tam zostať. "Je úlohou každého politika, aby sa tam Slovensko udržalo," vyhlásil. S termínom do 30. júna nemá Frešo problém. "Dovtedy sa ukáže, ako sa k tomu postaví Grécko a Nemecko," uviedol. Termín do 30. júna privítal aj predseda KDH Ján Figeľ.