Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 12. november 2024Meniny má Svätopluk
< sekcia Ekonomika

Summit EÚ-Čína má potvrdiť klimatické záväzky aj napriek postoju USA

Foto: TASR/AP

Obe strany deklarujú záujem o užšie obchodné vzťahy, lídri EÚ zároveň čelia silnejúcemu tlaku európskych firiem a výrobcov, ktorí sa sťažujú na priemyselnú nadprodukciu a dumpingovú politiku Číny.

Brusel 1. júna (TASR) - Najvyšší predstavitelia Európskej únia a Číny sa stretnú dnes v Bruseli v rámci dvojdňového summitu EÚ-Čína. Hlavným bodom ich rokovaní o širšom okruhu otázok má byť zdôraznenie spoločného postoja voči dodržiavaniu záväzkov daných v rámci parížskej klimatickej dohody z novembra 2015, a to bez ohľadu na pozíciu Spojených štátov v tejto oblasti.

Na čele čínskej delegácie je predseda vlády Li Kche-čchiang, ktorý sa stretne na neformálnej večeri s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Ich spoločné vyhlásenie sa očakáva v piatok, na záver summitu EÚ-Čína. Dovtedy by mal aj americký prezident Donald Trump oficiálne oznámiť, či USA ratifikujú parížsku klimatickú dohodu, alebo Američania zostanú bokom a opustia skupinu 190 krajín sveta, ktoré chcú v rámci prvého celosvetového akčného plánu riešiť výzvy globálneho otepľovania.

Prezident Trump na Twitteri avizoval, že svoje rozhodnutie oznámi vo Washingtone o 15.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Najvyšší lídri EÚ Tusk a Juncker sa ešte na poslednú chvíľu pokúsili presvedčiť amerického prezidenta, aby od parížskej klimatickej dohody neodstupoval.

Tusk ho prostredníctvom Twitteru vyzval, aby "nezhoršoval" situáciu ohľadom klímy. Juncker v stredu v Berlíne Trumpa upozornil, že je úlohou EÚ, aby Amerike pripomenula, že nemožno len tak ľahko odstupovať od takej dohody, ako je klimatická, a do Washingtonu odkázal, že klimatické zmeny v podobe stúpajúcej hladiny morí priamo ohrozujú existenciu 83 krajín sveta.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang ešte pred príchodom do Bruselu oznámil, že Čína bude rešpektovať svoje záväzky vyplývajúce z parížskej dohody.

Okrem otázok svetovej klímy, kde EÚ a Čína chcú spoločne konať v prospech rozvíjajúcich sa krajín a pomôcť im pri prechode na "zelenú ekonomiku", lídri z Bruselu a Pekingu budú diskutovať aj o obchode, investíciách a otázkach spojených s bezpečnosťou a obranou.

Obe strany deklarujú záujem o užšie obchodné vzťahy, lídri EÚ však zároveň čelia silnejúcemu tlaku európskych firiem a výrobcov, ktorí sa sťažujú na priemyselnú nadprodukciu a dumpingovú politiku Číny a lacnejšie čínske výrobky, zaplavujúce európsky trh. Tieto praktiky viedli k tomu, že Európska komisia v novembri 2016 navrhla protidumpingovú legislatívu, ktorú by ešte mal potvrdiť Európsky parlament a Rada (členské štáty).

Čína je druhým najväčším obchodným partnerom EÚ; čínske investície v stabilnom európskom prostredí majú narastajúcu tendenciu, avšak v poslednom čase sa množia sťažnosti európskych firiem, že Peking im obmedzuje prístup na čínsky trh a uprednostňuje domáce firmy.