
Keď sa pozriete ako funguje napríklad kataster v Rakúsku, tak ak sa niekto chce dozvedieť, kto ktorú parcelu vlastní, musí byť v prvom rade zaregistrovaný, uviedol šéf rezortu vnútra.
"Keď sa pozriete ako funguje napríklad kataster v Rakúsku, tak ak sa niekto chce dozvedieť, kto ktorú parcelu vlastní, musí byť v prvom rade zaregistrovaný," uviedol šéf rezortu vnútra s tým, že by používatelia za túto službu mali platiť správny poplatok. "Myslím si, že touto cestou by sme mohli ísť," dodal. Vie si predstaviť aj to, že by sa strata prístupu ku katastru občanom kompenzovala.
Hargaš oceňuje komunikáciu nového vedenia, avšak poukázal na to, že mnoho otázok je stále nezodpovedaných. "Po prvé, kedy bude kataster naozaj plnohodnotne fungovať tak, ako si ho pamätáme? Po druhé, čo sa dialo s citlivými údajmi o občanoch počas kybernetického útoku? Boli niektoré z týchto údajov odcudzené a môžu byť potenciálne hackermi zneužité?," povedal a zároveň podotkol, že občania posledné dva mesiace strávili v hodinových radoch na úradoch a platili poplatky za niečo, čo predtým bolo zadarmo, online a na počkanie.
Opozičný poslanec Rastislav Krátky (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) pozval predsedníčku Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Luciu Gocníkovú na výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. "Dnes sme počuli, že údaje sú na 100 percent bezpečné a v poriadku. Forenzná analýza ešte nie je ukončená, preto je namieste otázka, na základe čoho vieme s takou istotou garantovať správnosť údajov," podotkol. Spoplatnenie katastra je podľa jeho slov stratou zmyslu pre realitu.
Gocníková informovala v piatok na tlačovej konferencii o tom, že služby katastra a prioritné služby budú opäť spustené od piatka. V tejto chvíli má úrad k dispozícii všetky aktuálne dáta, no služby obnovuje pomocou záložných a improvizovaných riešení.