Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

ŠVEJNA: Poisťovne by mali sporiteľov informovať o hrubom dôchodku

Ivan Švejna Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ľuďom by sa mali započítavať príspevky do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 % do riadneho dôchodkového poistenia. Stransparentniť by sa malo aj priznávanie dôchodkov z 2. piliera.

Bratislava 16. marca (TASR) - Ľuďom by sa mali započítavať príspevky do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 % do riadneho dôchodkového poistenia. Stransparentniť by sa malo aj priznávanie dôchodkov z 2. piliera. Tieto zmeny navrhuje podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna. Presadiť ich chce v parlamente už na nasledujúcej schôdzi prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení.

Pri krátení dôchodku z prvého piliera, pre účasť v 2. pilieri, by sa tak malo sporiteľom podľa Švejnu zohľadňovať aj poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 %. "Pokiaľ sa toto započíta, tak automaticky krátenie dôchodkov z prvého piliera nebude také veľké ako doteraz," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Švejna. "Tento návrh budem predkladať už po tretíkrát. Všetci dávajú hlavy do piesku a odmietajú sa na túto tému baviť," poznamenal Švejna.

Zároveň uviedol, že systém vyplácania dôchodkov z 2. piliera, do ktorého sú zapojené aj životné poisťovne, nie je transparentný. "Navrhnem ho stransparentniť, a to takým spôsobom, aby životné poisťovne uvádzali aj takzvaný brutto dôchodok. Chcem, aby ľudia videli, koľko si de facto na svoje náklady a na zisk zoberie životná poisťovňa," zdôvodnil Švejna s tým, že v súčasnosti poisťovne sporiteľom ponúkajú takzvaný netto dôchodok.

Vyjadril sa aj k návrhu opozičných strán KDH, SaS, SDKÚ-DS a OĽaNO, ktoré na nasledujúcu schôdzu parlamentu predkladajú návrh zákona, podľa ktorého by sa seniorom dorovnávali dôchodky z 2. piliera z rezervného fondu solidarity. Most-Híd sa k tomuto návrhu nepripojil. "Navrhovatelia pred polrokom spolupracovali so stranou Smer-SD pri tvorení výplaty dôchodkov, spolupodieľali sa na zákone a vedeli dopredu, že väčšina dvojpilierových dôchodcov bude mať nižší dôchodok, ako keby zostali v prvom pilieri," konštatoval Švejna.

Podľa strany Most-Híd tak súčasný návrh opozičných poslancov bude kyvadlovo zvýhodňovať dvojpilierových dôchodcov voči dôchodcom, ktorí boli len v prvom pilieri, a zároveň to bude demotivovať životné poisťovne pri vyplácaní dôchodkov. A preto sa ho rozhodla strana nepodporiť. "Keď budú životné poisťovne vedieť, že tak či tak klientom doplatí štát dôchodok, tak akú budú mať motiváciu im dávať primerané dôchodky? No, žiadnu. Zásadne nesúhlasím, aby štát dotoval súkromné dôchodky zo životných poisťovní," doplnil podpredseda strany.

Druhý pilier sa od 15. marca tohto roka na tri mesiace otvorí. Švejna sporiteľom odporúča, aby pri rozhodovaní, či z neho vystúpia, alebo do neho vstúpia, počkali aj na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR. "Každá vláda mení dôchodkové podmienky takmer každý rok. Ťažko predvídať, aké budú pravidlá výplaty o niekoľko rokov. My sme nesúhlasili so spôsobom výplaty dôchodkov a podali sme na ÚS SR žiadosť, aby sa vyjadril, či je spôsob výplaty v súlade s Ústavou SR. A treba vyčkať na to, akým spôsobom rozhodne," dodal Švejna.

Podotkol tiež, že strana Most-Híd bude naďalej presadzovať, aby sa zvýšili odvody do 2. piliera na 9 % zo súčasných 4,75 %. "Budeme presadzovať, aby nebola povinnosť kúpy doživotného dôchodku, pokiaľ to človek nepovažuje za zaujímavé, a aby mal možnosť postupného čerpania peňazí z vlastného účtu," dodal Švejna.