Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Svetová ekonomika je existenčne závislá na zdrojoch energie

Svetový energetický systém ovplyvňuje aj geopolitiku. Piliere tohto systému sa budú podľa odborníkov presúvať.

Londýn 12. novembra (TASR) - Medzinárodná bilancia energie sa v nasledujúcich 20 rokoch dramaticky zmení – a je dosť pravdepodobné, že prispeje aj k politickým zmenám. Spojené štáty sa už do piatich rokov stanú najväčším producentom ropy a plynu na planéte a takmer úplne sa zbavia závislosti na ich dovoze. Uvádza to Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), ktorá dnes v Londýne zverejnila svoju správu Svet-Energia-výhľad 2012. Hlavný ekonóm IEA Fatih Birol povedal, že základné piliere svetového energetického systému nebudú v budúcnosti na tých istých miestach ako v súčasnosti.

Spotrebitelia najmä v Európe a Japonsku musia rátať s tým, že v budúcnosti budú platiť viac za elektrickú energiu. V roku 2035 budú platiť Japonci za kilowatthodinu (kWh) 24 US-centov (0,19 eura) a Európania 19 US-centov. V Číne bude stáť kWh 7 centov a v Spojených štátoch asi 14 centov. Drahá elektrina v Japonsku a v Európe bude preto, lebo sa prestanú využívať jadrové elektrárne. A súčasne podiel drahej energie z obnoviteľných zdrojov na jej celkovej spotrebe vzrastie. V juhovýchodnej Ázii a v Afrike žije bez elektrickej energie 1,3 miliardy ľudí, čo je takmer pätina z ich celkového počtu na planéte. Birol poukázal na to, že to nie je udržateľné z ekonomického, sociálneho a ani morálneho hľadiska.

USA nebudú na čele dlho

Vďaku rastu ťažby bridlicového plynu a získavania ropy z ropných pieskov, ale aj znížením spotreby pohonných látok v automobiloch sa USA stanú z importéra exportérom oboch energetických komodít. V roku 2020 by mali USA dosiahnuť dennú ťažbu 11,1 milióna barelov. V súčasnosti je ich výkon o tri milióny barelov denne nižší. Ale tento výkon neudržia taký vysoký dlho. Neskôr ich znovu predstihne Saudská Arábia.

Ropa a plyn z Blízkeho východu sa bude z 90 % vyvážať do ázijských štátov a podľa Birola otvorí sa tak "nová hodvábna cesta". Celosvetový dopyt vzrastie zo súčasných 12 miliárd ton ropného ekvivalentu ročne na 17 miliárd ton v roku 2035. Irak bude mať podiel na jej dodávkach 45 %. Náklady na ťažbu barelu (159 litrov) sú v Iraku 15-krát nižšie než v Kanade.

Musí sa zvýšiť efektívnosť využívania energie. Svet podľa Birola musí zvýšiť dôraz v tejto oblasti, ak chce zabrániť, aby sa priemerná teplota na planéte nezvýšila o viac ako 2 stupne Celzia. Radikálna zmena v tejto oblasti sa musí dosiahnuť najneskoršie do piatich rokov. Rezervy na zníženie spotreby energie v doprave a stavebníctve sú obrovské. Asi dve tretiny potenciálu na zníženie jej spotreby sa nevyužívajú.

Rozhodnutie Japonska a Nemecka vzdať sa využívania jadrových elektrární je z hľadiska ochrany klímy znepokojujúce. Objavili sa signály aj vo francúzskej politike, že sa v krajine už nebude klásť taký dôraz na využívanie atómového jadra. Francúzi však uprú svoju pozornosť na budovanie obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.

Informovala o tom agentúra DPA.