Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Ekonomika

Takáč: Úprava neprimeraných podmienok uškodí slovenským potravinárom

Na archívnej snímke podpredseda SMERu-SD Richard Takáč. Foto: TASR - Martin Baumann

Poslanec opozičného Smeru-SD R. Takáč požiadal vládnu koalíciu, aby stiahli túto novelizáciu zákona.

Bratislava 3. februára (TASR) – Spoločným cieľom koalície aj opozície je zvyšovanie potravinovej sebestačnosti Slovenska. Novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorá je momentálne prerokúvaná v parlamente, však bude mať opačný efekt. Uviedol to v stredu v rozprave k tomuto návrhu zákona poslanec opozičného Smeru-SD Richard Takáč. Poslankyňa koaličnej SaS Jarmila Halgašová skonštatovala, že sú nástroje, ako slovenským potravinárom pomôcť.

Takáč požiadal vládnu koalíciu, aby stiahli túto novelizáciu zákona. Podľa neho totiž bude mať za následok len zhoršenie situácie slovenských potravinárov. Pripomenul, že Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) žiadal o to, aby nedošlo k zmene tohto zákona. Opätovné umožnenie nakupovať potraviny pod ekonomicky oprávnené náklady výrobcu potravín a vynechanie predaja potravín pod nákupnú cenu zo zakázaných nekalých obchodných praktík je podľa zväzu existenčne ohrozujúce pre slovenských výrobcov potravín.

V platnom znení zákona sú podľa Halgašovej dve ustanovenia o neprimeraných podmienkach, ktoré spôsobujú dodávateľom potravín vážne problémy. Ide o nákup potravín pod výrobnú cenu a predaj spotrebiteľovi za nižšiu cenu, ako je kúpna cena dodanej potraviny. "Neexistencia takejto právnej úpravy zrejme vyhrotí dodávateľsko-odberateľské vzťahy," pripustila.

Pôvodné ustanovenia v návrhu, ktoré cenový diktát zakazovali, boli podľa nej vypustené pre rozpor s právom Európskej únie (EÚ). Komisia podľa Halgašovej upozornila, že ak Slovensko prekážky neodstráni, hrozí mu infringement a pokuta.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) v súvislosti s tým uviedol, že ekonomicky oprávnené náklady sú dôvernou informáciou a obchodným tajomstvom. "Považuje sa za nelogické, nesprávne a protiprávne, aby odberateľ poznal ekonomické oprávnené náklady svojho dodávateľa. To je niečo, čo odporuje voľnosti trhu a nemá to podľa nášho názoru oprávnenie v slobodnej obchodnej súťaži," zdôraznil. Mičovský tiež podotkol, že zákaz predaja pod ekonomicky oprávnené náklady je upravený v zákone o cenách.

Halgašová dodala, že problémom zostáva predaj reťazcov pod nákupné ceny od výrobcov. Nemusí to však podľa poslankyne byť konečný stav, pretože stále prebieha diskusia na úrovni EÚ, ale aj v členských štátoch. V minulom roku bol totiž prijatý dodatok k návrhu nariadenia o spoločnej organizácii trhu s poľnohospodárskymi výrobkami, kde sa dopĺňa ustanovenie, ktorým sa zakazuje predaj pod kúpnu cenu v rámci vzťahu obchodných reťazcov a spotrebiteľov. "Stojí za zváženie, či by skutočne sme mali v rámci legislatívneho procesu toto ustanovenie zo zákona vypustiť, pretože ak teraz nie je pre EK dobré a za polroka bude dobré, tak potom by sme naozaj mohli vyjednať s Bruselom ponechanie tohto ustanovenia v zákone," apelovala Halgašová. Obrátila sa preto na ministra pôdohospodárstva, aby presadil túto úpravu.

Mičovský pri vypustení zákazu predaja pod nákupnú cenu poukázal aj na zákazníka. "Keď sa na to pozrieme z pohľadu samotného zákazníka, nuž, preňho je to výhoda. Môže sa dostať k nákupu položky, ktorá je preňho cenovo výhodná," myslí si. Zároveň tvrdí, že by sa nemohli v takom prípade akceptovať akciové výpredaje. "My by sme jednoducho nútili obchodníka, odberateľa, že musí za každú cenu ten tovar predať za nákupnú cenu, pretože nemá inú zákonnú možnosť, a tým pádom nejaké výpredaje, zľavy, akékoľvek akcie tak obľúbené medzi občanmi by sa dostali mimo zákonného rámca," vyhlásil minister, podľa ktorého je predaj za nižšiu cenu navyše likvidačný pre samotného obchodníka. Netreba preto podľa neho vstupovať do oprávneného nároku obchodníka, aby si cenovú politiku viedol sám.

V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy

Vláda chce do ústavy zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.