Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Teplári čakajú od vlády odstránenie cenovej diskriminácie

Ilustračná foto. Foto: TASR - Eduard Fašung

Medzi rýchle, efektívne a spravodlivé opatrenia odstránenia navrhol SZVT zníženie sadzby DPH na teplo z CZT.

Bratislava 4. marca (TASR) – Prevádzkovatelia teplární upozornili na rozdielne pravidlá pri vykurovaní pre centrálne zdroje tepla (CZT) a malé kotolne či rodinné domy. Od novej vlády očakávajú ich zmenu. Nepáči sa im, že sa musia prispôsobovať stále prísnejšej legislatíve a platiť aj za emisné povolenky, zatiaľ čo malé zdroje tepla takúto povinnosť nemajú. Teplári navrhujú zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na teplo z centrálnych zdrojov, ale aj zmenu pravidiel podpory na investície predpísané smernicami a nariadeniami EÚ. TASR o tom informoval predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.

"Systémy CZT sú jedným z najlacnejších a najúčinnejších riešení na znižovanie emisií skleníkových plynov a spotreby primárnych palív v mestách," pripomenul Janiš v súvislosti s opatreniami uvedenými v prijatom Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne SR. Obyvatelia sídlisk však podľa Janiša už v súčasnosti odoberajú teplo zo zdrojov, ktoré musia používať najmodernejšie technológie. "Teda v konečnom dôsledku sú spotrebitelia tepla z CZT odberateľmi ekologického tepla a svojimi platbami za takéto teplo sa podieľajú na kvalitnom ovzduší," uviedol šéf SZVT. Oproti individuálnym zdrojom sú platbami za ekologické teplo podľa Janiša finančne diskriminovaní.

"Preto aj po vzore zahraničia, kde sú systémy CZT považované za zdroj ekologického tepla, kde teplo zo systémov CZT je súčasť SMART značky mesta, považujeme za nutné túto diskrimináciu odstrániť," zdôraznil Janiš. Rozdiel v cene za teplo v poslednom období prehĺbil aj rast cien povoleniek CO2, ktoré sa individuálnych zdrojov tepla netýkajú.

Medzi rýchle, efektívne a spravodlivé opatrenia odstránenia navrhol SZVT zníženie sadzby DPH na teplo z CZT. Nižšia sadzba DPH je podľa Janiša štandardom v európskych krajinách. Teplári považujú za nevyhnutné nastaviť pravidlá podpory na investície predpísané smernicami a nariadeniami EÚ tak, aby ich náklady nemuseli byť prenesené do ceny tepla. Peniaze chce SZVT prerozdeliť z fondov EÚ, Modernizačného fondu tvoreného z predaja emisných kvót či Environmentálneho fondu.