Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 17. máj 2025Meniny má Gizela
< sekcia Ekonomika

Thermo/Solar: Chýbajúce dotácie skrátili trh s obnoviteľnými zdrojmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR Edmund Örzsik

Spoločnosť je od začiatku roka 2023 členom Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov, patriacej do vlastníctva rodiny Hargassnerovcov.

Žiar nad Hronom 24. januára (TASR) - Žiarsky výrobca slnečných kolektorov, spoločnosť Thermo/Solar, tvrdí, že chýbajúce dotácie v minulom roku skrátili trh s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE). Najmä z dôvodu absentujúcich, prípadne nefungujúcich dotácií na slnečné kolektory prakticky v celej Európe podľa nej väčšina trhov stagnovala alebo zaznamenala pokles.

Aj napriek tomu však bol vlaňajší rok pre žiarsku spoločnosť ziskový, i keď celkové tržby medziročne podľa jeho slov poklesli približne o 20 % oproti roku 2023. "Najvýznamnejší a najväčší pokles bol na nemeckom trhu, kde nám odbyt klesol o viac ako 50 %. Celkovo sme z hľadiska odbytu v roku 2024 zaznamenali pokles tržieb približne o jednu pätinu v porovnaní s rokom 2023," poznamenal riaditeľ spoločnosti Alfréd Gottas.

Ako doplnil, výkonnosť si udržal trh vo Francúzku a Českej republike. Nárast o 20 % zaznamenali napríklad v Rakúsku, aj vďaka spolupráci s materskou spoločnosťou Hargassner. "Odbyt na Slovensku ovplyvnilo najmä neskoré spustenie podporného programu Zelená domácnostiam. Úplne spustenie programu prebehlo až 29. júla 2024, čo znamenalo časový sklz viac ako jeden rok oproti pôvodnému plánu," dodal Gottas.

Spoločnosť Thermo/Solar Žiar, s. r. o., je od začiatku roka 2023 členom Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov, patriacej do vlastníctva rodiny Hargassnerovcov. Žiarska spoločnosť vyváža viac ako polovicu svojej produkcie. Významné postavenie má hlavne na západných trhoch. Žiarske kolektory boli doteraz inštalované takmer v 80 krajinách celého sveta.

MS 2025: Slovensko prehráva s Kanadou po 1. tretine 0:2

Slovenskí hokejisti nastúpili na zápas proti Kanade v bránke s Patrikom Rybárom.

,aktualizované 

- Futbalisti Sportingu Lisabon obhájili majstrovský titul v portugalskej lige a zaistili si účasť v budúcej sezóne Ligy majstrov.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom piatom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Kanadou po 1. tretine 0:2.

- Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj piaty zápas na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme proti Kanade v bránke s Patrikom Rybárom.

- Viacero ľudí zahynulo pri zrážke dvoch vrtuľníkov vo Fínsku, oznámila tamojšia polícia. Na palube oboch strojov, ktoré sa zrútili na zem, bolo podľa nej celkovo päť osôb.

- Anglický futbalový klub Crystal Palace získal trofej pre víťaza Pohára FA. Vo finále zdolal vo Wembley Manchester City 1:0, o triumfe rozhodol v 16. minúte Eberechi Eze.

- Horskí záchranári pomáhali 48-ročnej slovenskej turistke, ktorá sa nachádzala na modrom turisticky značenom chodníku pri Dlhom plese. Žena sa počas výstupu na Zbojnícku chatu pošmykla a poranila si dolnú končatinu.

- Basketbalisti Patriotov Levice sa štvrtý rok za sebou stali víťazom Tipos Slovenskej basketbalovej ligy (SBL). V rozhodujúcom piatom stretnutí finále zvíťazili doma nad Interom Bratislava 85:76 a v celej sérii triumfovali 3:2 na zápasy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši novozvoleného pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami, uviedol Vatikán.

- Hádzanári Tatrana Prešov vyhrali v prvom zápase finálovej série Niké Handball extraligy nad Považskou Bystricou 26:21.

- Futbalisti Ružomberka vyhrali v záverečnom 10. kole skupiny o udržanie Niké ligy na pôde Komárna 2:1. Vyhli sa tak barážovému boju o zotrvanie v najvyššej súťaži, kde sa stretne Trenčín s druholigovými Zlatými Moravcami.

- Českí hokejisti si vo svojom piatom zápase na MS pripísali piate víťazstvo. V dueli B-skupiny v dánskom Herningu deklasovali Kazachstan 8:1 a so 14 bodmi sa vrátili na čelo tabuľky.

- Hokejisti Švédska zvíťazili aj vo svojom šiestom zápase v A-skupine na MS v Štokholme. Zdolali outsidera z Francúzska 4:0 a s 18 bodmi sú bez straty na čele tabuľky.

- Hádzanárky Valuru Reykjavík získali Európsky pohár EHF. Vo finálovej odvete zdolali španielsky Club Balonmano Porriňo tesne 25:24.

- Slovenský stredoškolák Adam Kovalčík získal tento týždeň na celosvetovej projektovej súťaži stredoškolákov Regeneron ISEF 2025 hlavnú cenu za vývoj lieku, ktorý dokáže zastaviť kopírovanie génov vírusmi a kontrolovať infekcie.

- Horskí záchranári z Malej Fatry zasahovali popoludní na turistickom chodníku z Medziholia do Štefanovej. Česká turistka si po páde zranila ruku.

- Policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Hlohovci zachránili zraneného holuba. Ten sa nachádzal na školskom dvore v areáli jednej z miestnych základných škôl.

- Austrálsky cyklista Luke Plapp z tímu Jayco AlUla zvíťazil v 8. etape pretekov Giro d'Italia. Sobotnú 197 km dlhú trať z Giulianovy do Castelraimonda zvládol za 4:44:20 h.

- Futbalisti Eintrachtu Frankfurt a Borussie Dortmund si zaistili účasť v budúcej sezóne Ligy majstrov. Rozhodli o tom v záverečnom 34. kole nemeckej Bundesligy.

- Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

- V noci a v nedeľu (18. 5.) skoro ráno sa môže vo viacerých lokalitách na Slovensku vyskytnúť prízemný mráz. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).