Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Tokio povolilo ďalší vývoz materiálov pre juhokórejské firmy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pre juhokórejské firmy sú dodávky z Japonska kľúčové. Krok Tokia z júla a zo začiatku augusta tak po spore Číny a USA znamenal otvorenie obchodného konfliktu aj medzi ďalšími dvomi ekonomikami.

Soul 20. augusta (TASR) - Japonsko povolilo ďalší vývoz citlivých materiálov pre juhokórejské firmy, druhý od zavedenia júlových kontrol na export niektorých materiálov používaných pri výrobe čipov a smartfónov. Tokio sa tak podľa nemenovaných zdrojov, ktoré o jeho kroku informovali, rozhodlo pre zmiernenie napätia, keďže tento týždeň sa stretávajú predstavitelia obidvoch krajín, aby súčasný konflikt medzi Soulom a Tokiom riešili.

Tokio po júlovom rozhodnutí zaviesť kontroly najskôr na prvé tri materiály používané pri výrobe čipov a smartfónov začiatkom augusta pritvrdilo a vyradilo Južnú Kóreu z takzvaného bieleho zoznamu krajín s preferenčným obchodným štatútom. Odpoveď Soulu prišla do 10 dní. Juhokórejské ministerstvo obchodu pred týždňom oznámilo, že plánuje vyradiť Japonsko zo svojho zoznamu preferovaných obchodných partnerov, voči ktorým uplatňuje minimálne reštrikcie. Ako vtedy uviedlo, na tomto zozname bude Japonsko už len do konca augusta.

Pre juhokórejské firmy sú dodávky z Japonska kľúčové. Krok Tokia z júla a zo začiatku augusta tak po spore Číny a USA znamenal otvorenie obchodného konfliktu aj medzi ďalšími dvomi významnými ekonomikami.

V stredu (21. 8.) by sa však v Pekingu mala uskutočniť schôdzka japonského ministra zahraničných vecí Tará Kóna a juhokórejskej ministerky zahraničných vecí Kang Kyung-wha. Povolenie exportu kľúčových materiálov pre spoločnosť Samsung na výrobu polovodičov by tak mohlo súčasné napätie zmierniť. Podľa Južnej Kórey však "neistoty" budú pretrvávať aj naďalej, dokiaľ Japonsko v plnej miere neodstráni systém sprísnených kontrol, ktoré v týchto mesiacoch zaviedlo.

Podľa analytikov sa Japonsko minimálne snaží spor ďalej neeskalovať. "Je to pozitívny signál, aspoň potiaľ, že vytvorí atmosféru na rokovania," povedal profesor medzinárodných štúdií na Národnej univerzite v Soule Ahn Duk-geun. Ani on však neočakáva rýchle vyriešenie sporu, nakoľko postoje krajín, čo sa týka riešenia otázky nútených prác počas 2. svetovej vojny, sú diametrálne odlišné.