Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Tomáš: Reakcia odborárov na legislatívny zámer svedčí o nepochopení sa

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Erik Tomáš (Hlas-SD) prichádza na 40. rokovanie vlády SR v Bratislave v stredu 26. júna 2024. Foto: TASR - Pavol Zachar

Tvrdenie, že vysoké sociálne dávky odrádzajú od práce, považujú odborári za mýtus. Dôvodom chudoby je podľa nich nedostatok práce, ako aj kvalifikačná a regionálna disparita.

Bratislava 3. júla (TASR) - Reakcia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR na zámer obmedzovať dávky ľuďom, ktorí odmietnu vhodnú pracovnú ponuku, svedčí o jeho nepochopení. Nejde o žiaden mýtus, ale realitu, ktorá už dlhodobo trápi viaceré regióny Slovenska. Uviedol to v stredu minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v reakcii na vyjadrenie KOZ SR.

"Nikto nehovoril o 'vysokých sociálnych dávkach, ktoré odrádzajú ľudí od práce', ale o nespochybniteľnom fakte, že medzi nezamestnanými je mnoho ľudí, ktorí môžu pracovať, ale nechcú pracovať, pričom im sociálne dávky na tento spôsob života stačia. Takto nastavený systém absolútne nemotivuje túto skupinu ľudí hľadať si zamestnanie," uviedol Tomáš.

Podotkol, že práve práca je tým najlepším nástrojom boja proti chudobe. Rezort preto podľa neho okrem reštriktívnych opatrení spustil balík projektov, ktoré majú pomôcť nezamestnaným nájsť si prácu. V spolupráci s ďalšími ministerstvami pripravuje aj novú škálu povolaní určenú predovšetkým pre nízkokvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných ľudí.

"Od KOZ SR by sme logicky skôr očakávali podporu snahy zamestnať čo najviac slovenských občanov a namiesto plytkých fráz odborné stanoviská k tejto téme," uzavrel šéf rezortu práce.

KOZ SR v statuse na sociálnej sieti reagovala na legislatívny návrh rezortu práce, ktorý hovorí o tom, že ľuďom, ktorí odmietnu ponuku práce, môže byť krátená alebo úplne odobraná dávka v hmotnej núdzi na obdobie 12 mesiacov. Tvrdenie, že vysoké sociálne dávky odrádzajú od práce, považujú odborári za mýtus. Dôvodom chudoby je podľa nich nedostatok práce, ako aj kvalifikačná a regionálna disparita.