Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Trafigura: Vývoz ropy z Iránu klesne po nástupe sankcií viac

Ilustračné foto.Foto: TASR/AP

Dôvodom je, že veľký počet ázijských odberateľov iránskej ropy sa pre nátlak USA rozhodol postupne obmedziť nákup suroviny z tejto krajiny.

Singapur 24. septembra (TASR) - Vývoz ropy z Iránu bude po vstupe amerických sankcií do platnosti podstatne nižší, než sa pôvodne odhadovalo. Uviedol to v pondelok svetový obchodník s komoditami, spoločnosť Trafigura, podľa ktorého takýto vývoj povedie k ďalšiemu rastu cien suroviny.

"Pokiaľ viem, pred niekoľkými mesiacmi, keď USA oznámili, že na Irán uvalia sankcie, sa očakávalo, že po ich vstupe do platnosti (4. novembra) klesne vývoz z Iránu o 300.000 až 700.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Odvtedy sa však odhady posunuli smerom nahor a momentálne sa očakáva, že pokles by mohol dosahovať viac než 1 milión barelov denne, možno až 1,5 milióna barelov denne," povedal na energetickej konferencii v Singapure Ben Luckock z oddelenia obchodu s ropou v Trafigure.

Dôvodom je, že veľký počet ázijských odberateľov iránskej ropy sa pre nátlak USA rozhodol postupne obmedziť nákup suroviny z tejto krajiny. Číňania však podľa Luckocka budú od Iránu nakupovať pravdepodobne naďalej a aj ďalší tradiční odberatelia určitý objem budú stále odoberať, čo znamená, že napriek výraznému poklesu vývoz iránskej ropy na nulu, ako si to želajú USA, neklesne.

"Export ropy z Iránu sa nezastaví, bude ale podstatne nižší, než býval a podľa všetkého o dosť nižší, než viacerí očakávali na začiatku oznámenia sankcií," povedal Luckock, čo podľa neho povedie k ešte výraznejšiemu rastu cien ropy. Očakáva, že cena ropy Brent by do Vianoc mohla vzrásť z terajších okolo 80 USD (68,03 eura) na 90 USD za barel a do začiatku budúceho roka na 100 USD/barel.

Jeho odhady podporuje okrem očakávaného výraznejšieho poklesu vývozu ropy z Iránu aj prepad produkcie vo Venezuele, ktorá sa zmieta v hospodárskej kríze. "Navyše, nové rafinérie v Ázii budú zvyšovať dopyt po rope a dá sa tak očakávať, že nevyváženosť na trhu sa postupne zvýši," dodal Luckock.