Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Exministerka práce Viera Tomanová sa obáva krachu tretieho piliera

Viera Tomanová Foto: TASR/Vladimír Benko

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR totiž navrhuje, aby sa od budúceho roka znížili viaceré poplatky v treťom pilieri.

Bratislava 28. augusta (TASR) – Zníženie poplatkov pre sporiteľov v treťom pilieri vyvolalo na dnešnej schôdzi Výboru NRSR pre sociálne veci menšiu výmenu názorov medzi opozičnými a koaličnými poslancami.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR totiž navrhuje, aby sa od budúceho roka znížili viaceré poplatky v treťom pilieri. Napríklad ročný poplatok za správu príspevkového dôchodkového fondu by mal klesnúť z tohtoročných 2,34 % z čistej hodnoty majetku vo fonde na maximálne 1,8 %. Exministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) však svojich kolegov počas rokovania varovala, že tento krok môže tretí pilier zlikvidovať.

"Bola by som veľmi opatrná pri znižovaní poplatkov. A to z toho dôvodu, že mám v rukách analýzu od Národnej banky Slovenska, ktorá hovorí o tom, že do budúcnosti by mala zo systému vystúpiť jedna tretina sporiteľov. Toto môže byť pomerne problémové. Okrem toho už teraz do veľkej miery došlo k poklesu klientov. Aby sme sa nedostali do situácie, že môže dôjsť k tomu, že sa systém stane nefunkčný," vyhlásila Tomanová.

S týmito jej tvrdeniami však nesúhlasili opoziční členovia výboru Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Jozef Mihál (SaS). Podľa obidvoch poslancov znižovanie poplatkov nijako nesúvisí s možným odchodom sporiteľov z tretieho piliera.

"Ohľadom zmeny výšky odplát nemôžem s vami súhlasiť, keď hovoríte, že je nebezpečné znižovanie odplát pre dôchodkové správcovské spoločnosti. Nerozumiem tomu, prečo im robíte na tejto pôde advokáta. Myslím si, že odplaty tak, ako sú pre doplnkové dôchodkové spoločnosti nastavené, sú jednoducho privysoké a je dobré ich znížiť. Ich biznisu to v žiadnom prípade neuškodí. Nevidím dôvod, prečo by sa mali počty sporiteľov znižovať," oponoval Mihál. Podľa jeho slov sú v treťom pilieri státisíce ľudí, ktorí si aktívne sporia a nemyslí si, že zníženie odplát by malo dramaticky poškodiť doplnkové dôchodkové spoločnosti. S exministerkou práce nesúhlasil ani Ľudovít Kaník. "Zníženie poplatkov v treťom pilieri pomôže majetku sporiteľov, ich majetok sa zvýši, lebo sa z neho bude menej strhávať na poplatky," tvrdí Kaník.

Okrem zníženia poplatkov rezort práce v zákone navrhuje aj ďalšie zmeny. Napríklad príspevky, ktoré sporiteľovi platil zamestnávateľ, zostanú na jeho účte dovtedy, kým nezačne poberať dôchodok. Od začiatku budúceho roka sa má tiež obnoviť daňová úľava. To znamená, že sporiteľ si bude môcť znížiť základ dane o zaplatené príspevky do tretieho piliera o 180 eur ročne, čím bude jeho daň z príjmov nižšia o 34,2 eura. Aj k tomuto návrhu mali niektorí poslanci výhrady. "Týka sa to len tých, ktorí uzatvoria novú zmluvu o sporení. Netýka sa to sporiteľov v treťom pilieri. Nepovažujem to za fér voči sporiteľom, ktorí si už dlhodobo sporia," povedal opozičný poslanec Július Brocka (KDH).

Aj napriek týmto výhradám však výbor skonštatoval, že zákon by mal v parlamente prejsť bez väčších ťažkostí. Poslanci sa totiž jednotne zhodli na tom, že zákon po nových rokoch zavádza väčší poriadok do tretieho piliera.