Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Ekonomika

Trh akvizícií a fúzií na Slovensku zaznamenal vlani minimálny rast

Stabilne je najviac interných transakcií, t. j. kupujúci je slovenský subjekt alebo privátny investor (7 transakcií).

Bratislava 13. februára (TASR) - V roku 2013 bolo oznámených 16 realizovaných transakcií na trhu akvizícií a fúzií na území Slovenska. Za posledné tri roky trh v SR v rámci počtu realizovaných transakcií nepatrne rastie. Rovnako aj v roku 2014 možno očakávať mierny rast vzhľadom na skutočnosť, že na trhu sa ukazuje dostatok až prebytok kapitálu a ochoty financovať akvizície.

Svojím významom v roku 2013 dominovali dve transakcie, a to predaj maloobchodného reťazca AHOLD do rúk investora Condurum Ltd., ktorý je prítomný na slovenskom maloobchodnom trhu prostredníctvom sietí TERNO a Moja Samoška, a predaj 48-% podielu maloobchodného reťazca NAY do rúk jeho pôvodných zakladateľov. Pri oboch transakciách išlo o koncentráciu vlastníctva do rúk slovenských podnikateľov a odchod strategického zahraničného investora v prípade AHOLD a finančného investora v prípade NAY.

Ďalšie významné transakcie uskutočnila skupina EPH - akvizícia 49-% podielu na akciovej spoločnosti Stredoslovenská energetika v hodnote 400 miliónov eur a akvizícia 49-% podielu na a. s. Slovenský plynárenský priemysel v sume 2,6 miliardy eur.

Stabilne je najviac interných transakcií, t. j. kupujúci je slovenský subjekt alebo privátny investor (7 transakcií), nasledujú investori z ČR (4 transakcie) a po jednej transakcii realizovali investori z Izraela, Kórejskej republiky, Švajčiarska, Nemecka a Veľkej Británie.

Medzi dôvody nízkej dynamiky rastu počtu transakcií v SR patrí okrem iného načasovanie predaja - v prípade, že spoločnosť dožíva z podstaty a majiteľ už nemôže ďalej zabezpečiť rozvoj spoločnosti, tak je zvyčajne neskoro na jej predaj (minimálne to bude mať vplyv na kúpnu cenu). Tu platí pravidlo "predávajte, keď nemusíte", t. j., ak je pred spoločnosťou výhľad pozitívneho rastu, môže to byť vhodné obdobie na predaj. Ďalším dôvodom je závislosť od majiteľa - v prípade, že nie je v spoločnosti vybudovaná manažérska hierarchia a delegovanie kompetencií, je predaj firmy veľmi náročný a odchod majiteľa zo spoločnosti po transakcii prakticky nemožný.

Nízky počet transakcií v SR ovplyvnila aj skutočnosť, že každý investor starostlivo analyzuje štruktúru zákazníkov s cieľom identifikovať riziká spojené so stratou zákazníka a možnosťami nahradenia takejto straty. Podobne bude postupovať u dodávateľov.

Taktiež cenové očakávania, keďže u niektorých majiteľov firiem stále pretrvávajú predstavy cien platených v rokoch 2007 - 2008, ale samotná pozícia danej firmy a stav trhu je diametrálne odlišný, sú príčinou nižšieho počtu transakcií. Pre predávajúcich je dôležité sa pozrieť na hodnotu firmy aj optikou investora a vyhodnotiť si očakávania spojené s prevzatím firmy a ochotu za tieto očakávania zaplatiť.

TASR informoval Igor Mesenský, Partner oddelenia Corporate Finance TPA Horwath Corporate Finance, s. r. o.