Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Ekonomika

Trhy pozitívne reagovali na dohody summitu EÚ

Foto: TASR/AP

Kurz spoločnej meny dočasne vyskočil až o 1,5 amerického centa na 1,2628 USD/EUR, čo bol najprudší rast za posledný rok.

Berlín/Londýn 29. júna (TASR) - Trhy ocenili dohody summitu lídrov Európskej únie (EÚ).

Kurz eura výrazne vzrástol, výnosy španielskych a talianskych dlhopisov klesli, akciové rovnako ako komoditné trhy posilnili.

Medzinárodné finančné trhy prijali závery summitu s uspokojením. Lídri sa v Bruseli dohodli na tom, že európske stabilizačné mechanizmy môžu poskytovať úvery priamo problémovým bankám bez toho, aby to zvýšilo verejný dlh danej krajiny, na spoločnom bankovom dohľade, ktorý zastreší Európska centrálna banka (ECB), a na balíku stimulov pre ekonomiku. Tiež schválili, že krajiny, ktoré si v budúcnosti budú chcieť požičať zo stabilizačných mechanizmov a už presadzujú fiškálnu konsolidáciu a ekonomické reformy, nebudú podliehať takému prísnemu dohľadu ako doteraz.

Kurz spoločnej meny dočasne vyskočil až o 1,5 amerického centa na 1,2628 USD/EUR, čo bol najprudší rast za posledný rok. EÚ "pochopila, že prioritou je španielsky dlh," uviedol devízový stratég ABN Amro Roy Teo. "To by malo znížiť výnosy španielskych dlhopisov. Je to tiež pozitívna správa pre euro." Jen voči euru oslabil o 1,2 %.

Na komoditných trhoch posilnili termínované kontrakty na meď a ropu viac než o 2 %. Vzhľadom na pokles dolára rástli aj ceny zlata a striebra.

Výrazne posilnili európske akciové trhy

Kľúčový nemecký index DAX dopoludnia vyskočil o 2,19 % na 6284 bodov. Mdax vzrástol o 2,43 % na 10.183 bodov. Stoxx Europe 600 získal 1,5 % a kľúčový francúzsky index CAC 40 vzrástol o 2,45 % na 3126,55 bodu. Najviac posilnili bankové tituly. Vo Frankfurte akcia Deutsche Bank vzrástla o 3,5 % a Commerzbank o 3 %. Akcia španielskej Banco Santander vyskočila viac než o 6 %.

Uvoľnenie sa prejavilo aj na dlhopisových trhoch, kde klesli rizikové prirážky na dlhy problémových krajín. Výnosy 10-ročných španielskych dlhopisov klesli až o 0,54 percentuálneho bodu na 6,31 %, pričom ešte včera sa pohybovali tesne pod hranicou 7 %. Výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov sa znížili o 0,42 percentuálneho bodu na 5,74 %. Ešte výraznejšie kleslo úročenie dlhopisov s kratšou dobou splatnosti.

Naopak, výnosy dlhopisov považované za bezpečné, napríklad fínskych a nemeckých, vzrástli. Výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov dnes predpoludním dosiahol 1,63 %, čo je o 11 bázických bodov viac ako vo štvrtok (28. 6.). Okrem zvýšenia rizikového apetítu investorov to tiež signalizuje, že trhy počítajú s tým, že náklady stabilizačných programov budú nakoniec znášať finančné silné krajiny.

"Trhy sú trochu prekvapené, že lídri sa na summite dohodli na niečom podstatnom. Detaily týkajúce sa časového rámca presadzovania tohto plánu rozhodnú o tom, či budú aktuálne kurzové zisky trvalejšie," uviedol maklér CMC Markets Tim Waterer.

"Trhy reagujú pozitívne, pretože vidia, že sa zintenzívnili opatrenia na pomoc Taliansku a Španielsku. Očakávania však boli nízke, preto môže byť terajšia reakcia len dočasná," myslí si ekonóm Crédit Agricole Darius Kowalczyk.

Politici sa tiež dohodli na tom, že záchranné úvery pre španielske banky nebudú mať prioritný status. "Súkromní investori majú teraz relatívne vysokú prioritu," uviedol analytik Bank of America Merrill Lynch Bin Gao. Dodal, že to podporí rizikový apetít investorov.

Dnes posilnili aj ázijské akciové trhy, Kľúčový tokijský index Nikkei vzrástol o 1,4 % a čínsky index Shanghai Composite o 1 %.