Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Trvaloudržateľná energia sa stala témou Svetového dňa cestovného ruchu

Atraktívny výhľad na sútok Hrona s Dunajom. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Okrem ekonomických prínosov má cestovný ruch aj spoločenský, sociálny a výchovný atribút.

Bratislava/Madrid 25. septembra (TASR) - Turistický ruch a trvalo udržateľná energia: podporiť trvalo udržateľný rozvoj - to je v roku 2012 téma Svetového dňa cestovného ruchu. Pripadá na 27. septembra a jeho hlavné oslavy sa v roku 2012 uskutočnia v španielskom Maspalomas na ostrove Gran Canaria.

Vybranou témou chcú organizátori Svetového dňa cestovného ruchu zdôrazniť úlohu cestovného ruchu pri budovaní lepšej energetickej budúcnosti, budúcnosti, v ktorej všetci ľudia budú mať prístup k moderným, účinným energetickým službám za prijateľnú cenu.

V turistickom ruchu, ktorý patrí medzi najdôležitejšie hospodárske rezorty na svete, sa už začali uskutočňovať také opatrenia, aby sa lepšia energetická budúcnosť skutočne stala realitou, a to zlepšením energetickej účinnosti a väčším uplatňovaním technológií v oblasti obnoviteľných zdrojov energií. Ide pritom o opatrenia, ktoré umožňujú vytvárať nové pracovné miesta a tým aj znižovať chudobu. Navyše sa ich uplatňovaním chráni planéta Zem, uvádza Svetová organizácia cestovného ruchu (The World Tourism Organization, WTO) na svojej webovej stránke.

História sviatku pracovníkov cestovného ruchu nadobudla osobitný význam v roku 1979, keď delegáti Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu na III. zasadnutí v Španielsku stanovili 27. september za Svetový deň cestovného ruchu. Dátum osláv delegáti vybrali preto, lebo v ten deň v roku 1970 boli prijaté stanovy WTO. Tá je od decembra 2003 špecializovanou agentúrou OSN.

Hlavným zmyslom Svetového dňa cestovného ruchu je poukázať na význam turizmu pre medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie svetového mieru, ochranu prírody a zlepšovanie kvality života.

Okrem ekonomických prínosov má cestovný ruch aj spoločenský, sociálny a výchovný atribút. Pomáha rodinám tráviť čas spoločne, prispieva k nadväzovaniu priateľstiev, upevňuje mier a spoluprácu medzi národmi, umožňuje ľuďom spoznávať históriu, gastronómiu, zvyky aj tradície iných kultúr.

Členom WTO, ktorá má sídlo v Madride, je 155 krajín, šesť pridružených štátov a vyše 400 ďalších organizácií či inštitúcií v súkromnom sektore, ďalej vzdelávacích zariadení či asociácií cestovného ruchu na miestnej úrovni. Slovensko je členom WTO od roku 1993.


Zdroje: www.unwto.org, www.economy.gov.sk, www.sacka.eu