Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Tsipras si na pôde europarlamentu vyslúžil potlesk aj kritiku

Grécky premiér Alexis Tsipras (uprostred) hovorí o gréckej kríze pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu 8. júla 2015 Foto: TASR/AP

Grécky premiér sa v 12-minútovom prejave snažil ubezpečiť europoslancov, že jeho vláda do konca týždňa predloží rozsiahly plán reforiem.

Brusel/Štrasburg 8. júla (TASR) - Dnešné vystúpenie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa na pôde Európskeho parlamentu (EP) vyvolalo priaznivé i kritické ohlasy lídrov jednotlivých politických skupín.

Tsipras sa v 12-minútovom prejave snažil ubezpečiť europoslancov, že jeho vláda do konca týždňa predloží rozsiahly plán reforiem v snahe dosiahnuť dohodu o finančnej pomoci. Táto dohoda by mala jeho krajine pomôcť udržať sa v eurozóne. Grécky premiér si vyslúžil potlesk značnej časti poslancov po tom, ako vyhlásil, že reformy a nové návrhy Atén neprinesú ďalšiu záťaž daňovým poplatníkom z krajín eurozóny.

Po jeho prejave nasledovali vystúpenia lídrov politických skupín v EP, pričom niektorí euroskeptici privítali Tsiprasa transparentmi s nápisom "Oxi". Ide o reakciu na grécke "nie" v nedeľňajšom referende, v ktorom voliči odmietli dávnejšie navrhované podmienky medzinárodných veriteľov.

Nemecký poslanec a líder frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber bol po svojom prejave vypískaný. Šéf najväčšej politickej skupiny v EP totiž kritizoval zlyhanie súčasnej gréckej vlády, ktorá ani päť mesiacov po voľbách nestihla predložiť hodnoverné reformy. Weber obvinil Tsiprasa, že zavádza gréckych voličov, podkopáva dôveru v Európu a uráža iných lídrov krajín EÚ.

"Máte mnoho potlesku od extrémnej ľavice a od extrémnej pravice. Tlieskajú vám extrémisti Európy," konštatoval Weber.

Naopak, bývalý belgický premiér a šéf liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt zožal potlesk, keď Tsiprasa vyzval na dodržiavanie sľubov ohľadom odstraňovania privilégií, ktoré "škrtia" grécku ekonomiku. Líder ALDE pripomenul, že ide o opatrenia v podobe privatizácie bánk, liberalizácie prístupu k niektorým povolaniam alebo odstránenie osobitného režimu pre magnátov lodiarskeho priemyslu, armádu a cirkev.

"Voľba, ktorú musíte urobiť, je jednoduchá. Ako sa chcete zapísať do histórie? Ako volebný omyl, ktorý viedol k ďalšiemu ochudobneniu ľudí, alebo ako pravý revolučný reformátor?" pýtal sa ho Verhofstafdt. Tsiprasovi pripomenul, že drvivá väčšina Grékov chce zostať v eurozóne.

K slovu sa prihlásil aj šéf euroskeptickej frakcie Európa priamej slobody a demokracie (EFDD) Nigel Farage. Britský politik vyhlásil, že grécka kríza iba potvrdila existujúcu priepasť medzi ekonomikami severnej a južnej Európy, ktorá robí z EÚ a jednotnej meny euro nezlučiteľné pojmy.

"Európsky projekt vlastne začína zomierať," povedal Farage. Tsiprasovi odporučil, že ak má naozaj odvahu, mal by vyviesť grécky ľud z eurozóny "so vztýčenou hlavou".

Podpredseda skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Ryszard Legutko poznamenal, že "je niečo zhnité v štáte gréckom, ale tiež je niečo zhnité aj v EÚ". Ak na začiatku bol "prvotný hriech" v podobe menovej únie, dnes všetci "žneme plody" tejto politiky. Poľský europoslanec prirovnal danie v Grécku k divadlu, ktoré hrá pred očami Európy a upozornil, že "Gréci chcú pomoc a zároveň chcú mať voľné ruky".

Európskych politikov zas obvinil, že im nezáleží ani tak na Grécku, ako na zachovaní menovej únie. "Ak bude toto divadlo pokračovať, myslím si, že budeme čoraz zmätenejší z toho, koho a čo sa vlastne snažíme zachrániť. Či je to menová únia, grécka spoločnosť, dôveryhodnosť vlády, veriteľov, povesť Angely Merkelovej alebo neomylnosť čoraz tesnejšej únie," uviedol vo svojom prejave Legutko. Podľa neho rozhodne nemožno zachrániť všetkých menovaných a dianie si vyžiada nejaké obete.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po výmene zajatcov

Rusko a Ukrajina v piatok v rámci prvej fázy dosiaľ najväčšej výmeny vojnových zajatcov prepustili po 390 ľudí.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.