Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Tohtoročná sezóna môže byť podľa SACR o trochu lepšia než vlaňajšia

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Podľa Zväzu cestovného ruchu SR môže na sezónu vplývať napríklad aj situácia na Ukrajine. Vlani totiž Slovensko pocítilo výrazný nárast počtu ukrajinských hostí.

Bratislava 30. mája (TASR) – Pozitívny trend v náraste počtu dovolenkárov na Slovensku by mohol po vzore vlaňajška pokračovať aj v tomto roku. Verí v to Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Podľa jej generálnej riaditeľky Marty Kučerovej by teda mohla byť tohtoročná sezóna ešte o trochu lepšia než tá minuloročná.

"Ale nejaké číselné údaje si netrúfam prognózovať," uviedla Kučerová pre TASR. Sezóna však podľa jej slov vždy závisí aj od počasia. Ako príklad môže slúžiť posledná zimná sezóna. "Všetci sa tešili, aká bude úspešná, ale počasie nám trošku zamiešalo karty," opísala. Napriek tomu boli v konečnom dôsledku poskytovatelia služieb v horských oblastiach so sezónou celkom spokojní. Turisti totiž podľa Kučerovej namiesto trávenia času na svahoch využili všetky služby a ponuky, ktoré im región poskytoval.

Podľa Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR môže na sezónu vplývať napríklad aj situácia na Ukrajine. Vlani totiž Slovensko pocítilo výrazný nárast počtu ukrajinských hostí. "Turbulencie a ďalší vývoj v tejto krajine budú mať určite vplyv či už na letnú a možno aj zimnú sezónu," odhadol pre TASR prezident ZCR SR Marek Harbuľák. Zároveň zdôraznil, že Slovensko si musí uvedomiť, že zahraniční návštevníci najmä zo susedných krajín, majú širokú ponuku možností, kde tráviť dovolenku. "Pôsobíme vo vysoko konkurenčnom prostredí, a preto je a bude dôležitá prezentácia krajiny, regiónov, ale aj spokojnosť hostí s ponukou a kvalitou služieb," priblížil Harbuľák.

Za celý minulý rok sa podľa štatistických údajov zvýšil počet turistov na Slovensku medziročne o 7,3 %. Návštevníci v SR zároveň vlani minuli takmer dve miliardy eur, čím vzrástol podiel cestovného ruchu na hrubom domácom produkte (HDP) na 2,7 % z pôvodných 2,5 %.