Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

ÚHP: V roku 2020 mala SR ušetriť 387 mil. eur, ušetrila necelú tretinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP-European Commission

Útvar tiež upozorňuje na to, že úspory sú nielenže tretinové, ale aj meškajú.

Bratislava 12. mája (TASR) - Vlani malo Slovensko podľa súhrnnej implementačnej správy, ktorú v stredu odobrila vláda, ušetriť 387 miliónov eur, reálne však ušetrila 113 miliónov eur, čo je necelá tretina plánu. Upozornil na to Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na sociálnej sieti.

Útvar tiež upozorňuje na to, že úspory sú nielenže tretinové, ale aj meškajú. "V poradí ôsma správa o plnení odporúčaní z revízií výdavkov ukázala, že opatrenia sa plnia iba čiastočne a úspory vo verejných výdavkoch zaostávajú za potenciálom," zhrnuli odborníci.

V roku 2020 bola dôvodom neplnenia odporúčaní čiastočne pandémia nového koronavírusu. Mnohé opatrenia by však podľa ÚHP meškali, prípadne by neboli urobené, bez ohľadu na mimoriadnu situáciu.

Väčšinu úspor z celkovej výšky 113 miliónov eur priniesli opatrenia v zdravotníctve (86 miliónov eur), zníženie dotácií na bakalárov pokračujúcich v štúdiu na druhom stupni (11 miliónov eur) a vyššie výnosy zo skládkovania (17 miliónov eur).

"Pre tri zo šiestich hodnotených revízií - vzdelávanie, trh práce a sociálne politiky a životné prostredie - je to nateraz posledný odpočet. Ďalšie tri hodnotené revízie - zdravotníctvo, pôdohospodárstvo a informatizácia - budú súčasťou aj nasledujúcej správy na jeseň 2021," dodal útvar.

Snaha o vyššiu hodnotu za peniaze by mala byť podľa ÚHP politickou prioritou na úrovni vlády, aby revízie nezostávali na papieri. "Medzi najdôležitejšie nástroje patrí užšie napojenie revízií na rozpočet, kvalitné investičné plány a hodnotenie investícií, silné analytické jednotky, schopnosť určovať a verejne odpočtovať priority vo výdavkoch aj výsledkoch a odstraňovať rezortizmus," vymenoval útvar.

Zároveň dodal, že v tomto roku naďalej plynú opatrenia ôsmich revízií - pôdohospodárstvo, zdravotníctvo, informatizácia, obrana, kultúra, skupiny ohrozené sociálnym vylúčením, zamestnanosť a odmeňovanie vo verejnom sektore.