Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Ukrajina odkladá platbu vopred za novembrové dodávky ruského plynu

Ilustračné foto Foto: TASR

Európska komisia (EK) tiež potvrdila, že Ukrajina zatiaľ nekúpila od Ruska žiadny plyn a že Kyjev by mal tento nákup financovať z vlastných zdrojov.

Moskva/Kyjev 13. novembra (TASR) - Ukrajina naznačila, že vďaka miernej zime možno odloží požadovanú platbu vopred za novembrové dodávky ruského plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa dohody z konca októbra, ktorú pomohli sprostredkovať predstavitelia Európskej únie (EÚ), má Kyjev uhradiť ešte tento rok ruskému energetickému koncernu Gazprom časť dlhu za predchádzajúce dodávky plynu vo výške 3,1 miliardy USD (2,5 miliardy EUR). Prvú splátku (1,45 miliardy USD) už zrealizoval začiatkom novembra, zvyšok má splatiť do konca roka.

Rusko sa zase zaviazalo, že obnoví export plynu na Ukrajinu. Ale trvá na tom, aby vláda v Kyjeve zaplatila vopred 760 miliónov USD za 2 miliardy kubických metrov (m3) plynu, ktoré má Gazprom vyviezť na Ukrajinu tento mesiac.

Tohoročná zima je však zatiaľ veľmi mierna a podľa predpovedí v nasledujúcich 10 dňoch sa majú denné teploty na Ukrajine naďalej pohybovať okolo 10 stupňov Celzia.

"Import (plynu) bude závisieť od počasia a spotreby," povedal nemenovaný predstaviteľ ukrajinskej energetickej firmy Naftohaz.

Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov agentúre Reuters potvrdil, že ruský koncern zatiaľ žiadne peniaze od Ukrajiny nedostal.

Boje na východe Ukrajiny medzi armádou a separatistami, ktorí žiadajú pripojenie tohto regiónu k Rusku, stále neutíchli. Kyjev obviňuje Moskvu, že podporuje povstalcov. Ukrajinská ekonomika sa pritom aj v dôsledku konfliktu prepadá čoraz hlbšie do recesie a ukrajinská mena už oslabila oproti doláru zhruba o 20 %. Navyše, devízové rezervy krajiny sa výrazne stenčili.

"Naftohaz sa pokúsi minimalizovať import plynu, aby zredukoval svoje výdavky, zvlášť, keď sa ukrajinská mena aj devízové rezervy prepadajú," uviedol Valentin Zemljanskij, analytik a bývalý hovorca firmy.

Ukrajina požiadala EÚ o ďalšiu finančnú pomoc na pokrytie svojich potrieb, ale Brusel na to reagoval vyhlásením, že jej neposkytne žiadny preklenovací úver, keďže podpísaním dohody potvrdila, že je schopná zaplatiť za zimné dodávky plynu.

Európska komisia (EK) tiež potvrdila, že Ukrajina zatiaľ nekúpila od Ruska žiadny plyn a že Kyjev by mal tento nákup financovať z vlastných zdrojov.

Ukrajina, ktorá zhruba 50 % plynu pre svoju spotrebu dováža z Ruska, importuje časť suroviny aj z krajín EÚ, ako sú Slovensko a Poľsko.

Podľa údajov ukrajinskej distribučnej firmy Ukrtransgaz spotreba plynu aj čerpanie zo zásobníkov od začiatku novembra klesajú. Konkrétne 9. novembra dosiahla denná spotreba 70,3 milióna m3 plynu, čo je o 27 % menej ako 1. novembra.

Kyjev teda zdržuje platbu Moskve a možno vyčkáva aj na rozhodnutie arbitrážneho súdu v Štokholme v spore s Ruskom o cenu plynu.

Európa zatiaľ nervózne sleduje vývoj na Ukrajine, cez ktorú dováža približne tretinu plynu pre svoju spotrebu. Európske štáty majú už z minulosti negatívne skúsenosti zo sporov medzi Kyjevom a Moskvou, ktoré vyústili do úplného zastavenia transportu plynu cez ukrajinskú vetvu plynovodu.