Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

M. Lajčák zdôraznil príspevok SR pre energetickú bezpečnosť Ukrajiny

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR

Slovenská republika podnikla všetky kroky, aby zabezpečila reverzný tok plynu na Ukrajinu.

Brusel/Luxemburg 23. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák dnes v rámci zasadnutia Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné záležitosti V Luxemburgu vyjadril nádej, že Ukrajina a Rusko sa čoskoro dohodnú na cenách zemného plynu. V tejto súvislosti svojich rezortných kolegov informoval o tom, že Slovenská republika podnikla všetky kroky, aby zabezpečila reverzný tok plynu na Ukrajinu.

„Slovensko zrealizovalo všetky kroky potrebné na dodávky zemného plynu prostredníctvom reverzného toku na Ukrajinu,“ uviedol Lajčák. A dodal, že tento krok zvýši energetickú bezpečnosť Ukrajiny.

Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že hlavnou témou zasadnutia Rady bol vývoj situácie na Ukrajine, pričom dnes na rokovaní bol prítomný aj nový ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin. Ten diplomatom EÚ predstavil mierový plán prezidenta Petra Porošenka a požiadal úniu o jeho podporu.

Klimkin naznačil, že na uskutočnenie tohto plánu je potrebné, aby k jeho napĺňaniu prispelo aj Rusko, a to kontrolou hranice a vplyvom na separatistov operujúcich na východe Ukrajiny.

Lajčák pripomenul, že ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ prijali závery, v ktorých privítali zvolenie Petra Porošenka za nového prezidenta Ukrajiny, ako aj jeho mierový plán, ktorý označili za dobrú šancu na deeskaláciu napätia na východe Ukrajiny.

Ministri v tejto súvislosti vyzvali všetky zainteresované strany na rešpektovanie prímeria a vytvorenie podmienok na zmierňovanie napätia. Rada ministrov opätovne odsúdila nelegálne anektovanie Krymu a pripomenula prípravné práce na cielených opatreniach. Diplomati vyjadrili obavy z humanitárnej situácie na východe Ukrajiny a na Kryme a vyzvali vládu v Kyjeve na ďalšie reformné úsilie, vrátane ústavnej reformy a procesu decentralizácie krajiny.

Rada zároveň odsúhlasila vytvorenie misie spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky na Ukrajine, ktorej cieľom má byť pomoc Kyjevu v oblasti reformy bezpečnostného sektora. Ministri ocenili doterajšie úsilie a pôsobenie misie OBSE na Ukrajine.

Rada vyzvala Ukrajinu a Rusko, aby čím skôr dospeli k dohode v rokovaniach o cenách plynu, ktoré sa snaží sprostredkovať Európska komisia (EK).

Lajčák pripomenul, že okrem krízy na Ukrajine sa ministri zahraničných vecí EÚ dnes zaoberali aj situáciou v Líbyi, Egypte, Sýrii a Iraku. Diskusia ku konfliktu v Iraku a k bezpečnostným a humanitárnym dopadom vojny v Sýrii sa uskutočnila za účasti osobitného predstaviteľa OSN pre Irak Nikolaja Mladenova.