Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Ekonomika

USA aj G7 privítali rozhodnutie eurozóny podporiť španielske banky

Foto: TASR/AP
Mariano Rajoy Foto: TASR/AP

Eurozóna dá Španielsku avšak len na podporu bankového sektora do 100 mld eur. Krajina oficiálne požiada o pomoc po zverejnení výsledkov auditu bankového sektora zo strany MMF a nezávislých audítorov.

Washington 10. júna (TASR) - Americký minister financií Timothy Geithner privítal rozhodnutie eurozóny poskytnúť Španielsku na rekapitalizáciu bankového sektora do 100 miliárd eur. Ako informoval, je to významný krok smerom k vytvoreniu fiškálnej únie.








Eurá pôjdu len na podporu bankového sektora


"Vítame krok Španielska rekapitalizovať domáci bankový sektor a odhodlanie jeho európskych partnerov poskytnúť na tento účel potrebnú pomoc," povedal Geithner. Dodal, že toto rozhodnutie považuje za dôležité na ozdravenie celej španielskej ekonomiky a zároveň za konkrétne kroky smerom k fiškálnej únii, ktorá je nevyhnutná pre stabilitu eurozóny. Rozhodnutie Španielska a ministrov financií eurozóny v podobnom duchu privítala aj skupina siedmich ekonomických veľmocí G7.


Španielsko sa tak stalo štvrtou a zároveň najväčšou krajinou, ktorá prijme od Európy finančnú pomoc, aj keď v tomto prípade výhradne na podporu bankového sektora.Oficiálne o pomoc ešte nepožiadalo, podľa španielskeho ministra hospodárstva Luisa de Guindosa tak urobí po zverejnení výsledkov auditu bankového sektora zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) a dvoch nezávislých audítorov. MMF by mal výsledky oficiálne zverejniť v pondelok (11. 6.), nezávislí audítori najneskôr 21. júna.
Problémy Španielska sa prehĺbia

Ekonomické problémy Španielska sa tento rok prehĺbia napriek tomu, že Madrid súhlasil s prijatím pomoci Bruselu na podporu bankového sektora. Povedal to dnes novinárom španielsky premiér Mariano Rajoy.

Podľa neho sa tento rok Španielsko z druhej recesie za posledné tri roky nedostane a nezamestnanosť bude ešte vyššia než terajších takmer 25 %. Už teraz dosahuje miera nezamestnanosti najvyššiu úroveň v eurozóne. "Tento rok bude zlý: ekonomika podľa všetkého zaznamená pokles o 1,7 % a aj nezamestnanosť sa zvýši," povedal Rajoy.

Premiér pre novinárov dodal, že sobotňajšie rozhodnutie požiadať v najbližšom období o finančnú podporu zahraničia pre bankový sektor bolo ťažké, no pomôže zachrániť krajinu pred ekonomickým rozvratom. Navyše sa tým aj posilní dôvera v eurozónu.

Podporu pre bankový sektor však odmietol označiť za klasickú zahraničnú pomoc s tým, že dohodnutá podpora je úplne iná záležitosť než pomoc v prípade Grécka, Írska a Portugalska. Ako dodal, v prípade Španielska ide o "úverovú linku".

Schäuble verí v jednorázovú záležitosťou


Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble po sobotňajšej telekonferencii, na ktorej sa ministri financií eurozóny na podpore španielskych bánk dohodli, povedal, že je presvedčený, že finančná pomoc v tomto rozsahu bude v prípade Španielska jednorazovou záležitosťou. "Španielsko pristúpilo na rozsiahle štrukturálne reformy a podľa väčšiny medzinárodných inštitúcií ide správnym smerom, takže, keď jeho banky budú mať dostatok kapitálu, neistota na trhoch bude zažehnaná," povedal Schäuble.


Pre vládu v Madride ide v celej záležitosti, ktorá je pre ňu dosť nepríjemná, najmä o to, že pomoc je určená výhradne na podporu bankového sektora, nie ekonomiky ako celku. Španielsko odmieta, aby bolo hádzané do jedného vreca s Gréckom, Írskom a Portugalskom. Dôležité je najmä to, že v prípade záchranného balíka len pre jeden zo sektorov nie je tento balík spojený s tvrdými podmienkami v oblasti úspor, na ktoré spomínané tri krajiny museli pristúpiť.

Ochrana holandských investícií

Holandský parlament by mal schváliť účasť krajiny na záchrannom balíku eurozóny pre španielsky bankový sektor, ak má Holandsko ochrániť svoje investície na španielskom trhu a pokračovať v dobrých obchodných vzťahoch. Povedal to dnes v programe miestnej televízie holandský premiér Mark Rutte. Predseda vlády je presvedčený, že je nevyhnutné podporiť dohodu, aj keď v prípade, že by parlament pomoc pre španielske banky neodsúhlasil, neznamenalo by to jej zablokovanie.


Doteraz holandskí poslanci vo väčšine všetky európske záchranné aktivity podporili. Minulý mesiac dolná komora schválila pristúpenie krajiny k Európskemu mechanizmu pre stabilitu (European Stability Mechanism, ESM) dvojtretinovou väčšinou. V poslednom čase však politici čoraz viac kritizujú vysoké náklady na záchranné balíky a vzhľadom na to, že v septembri budú v Holandsku predčasné parlamentné voľby, začínajú sa politici obávať nálad obyvateľstva, ktoré je v otázke pomoci silne rozdelené.