Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Ekonomika

Zastavenie financovania americkej vlády zasiahne aj Biely dom

Sídlo amerického prezidenta vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Podľa krízového plánu Barack Obama bude musieť poslať domov až tri štvrtiny z 1701 zamestnancov Bieleho domu.

Washington 29. septembra (TASR) - Zastavenie financovania americkej vlády bude mať negatívny vplyv aj na fungovanie Bieleho domu.

Rezidencia amerického prezidenta nebude mať dostatok personálu. Prezident Barack Obama tak príde nielen o agentov, ktorí majú na starosti jeho bezpečnosť, či o ekonomických poradcov, ale aj o kuchárov, zamestnancov práčovne alebo upratovačky. Vyplýva to z "krízového plánu" pre Biely dom, ktorý získala agentúra Bloomberg.

Podľa tohto dokumentu Obama bude musieť poslať domov až tri štvrtiny z 1701 zamestnancov Bieleho domu. Jeho kancelária bude musieť skresať tím poradcov pre národnú bezpečnosť, hospodársku politiku aj rozpočet. A Biely dom bude možno nútený odložiť rozhodnutia v otázkach environmentálnej politiky a liekov, ak Kongres v pondelok (30.9.) neschváli rozpočet na nový fiškálny rok, ktorý sa začína 1. októbra. Vláda tak nebude mať peniaze na prevádzku štátu.

Americkí zákonodarcovia sa pri hľadaní kompromisu dostali do slepej uličky. Dolná a horná komora parlamentu schválili dve odlišné verzie zákona o rozpočte. Republikáni, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, v noci na dnes schválili návrh zákona o rozpočte, do ktorého presadili dva sporné dodatky: odklad kľúčovej reformy zdravotníctva o jeden rok a zrušenie novej dane, z ktorej sa mala táto reforma financovať. Demokratmi ovládaný Senát pritom v piatok (27.9.) odsúhlasil návrh zákona bez týchto dodatkov. A samotný prezident Obama republikánov upozornil, že bude vetovať každý návrh, ktorý by viedol k odloženiu reformy zdravotníctva. Vláde tak hrozí, že jej na budúci týždeň dôjdu peniaze na chod štátu.

Spor o rozpočet zasiahne aj samotný Biely dom. Prezidentský úrad si bude môcť ponechať len 436 zamestnancov, vrátane prezidenta a viceprezidenta Joa Bidena, a zvyšných 1265 pošle domov. Z 90 zamestnancov, ktorí sa starajú o prezidentský apartmán, zostane pracovať 15 osôb, aby mohli zabezpečovať "minimálnu údržbu a služby", konštatuje sa v dokumente. A zníži sa aj počet zamestnancov bezpečnostných zložiek.

Čo sa týka poradcov Bieleho domu, politických nominantov a členov administratívy, ktorých vo funkcii potvrdzuje Senát, po zastavení financovania bude môcť v práci pokračovať 129 z 438 ľudí, ktorí pracujú priamo pre prezidenta. Bidenovi, ktorý má k dispozícii 24-členný štáb, zostane 12 ľudí.