Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

USA začínajú pozorne sledovať kryptomeny pre vydieračské útoky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Hekeri používajú vydieračské vírusy na zablokovanie systémov, ktoré ovládajú všetko od nemocníc až po výrobu.

Washington 17. októbra (TASR) - Americké ministerstvo financií za prvých šesť mesiacov eviduje podozrivé vydieračské platby v kryptomenách v hodnote 590 miliónov USD (508,53 milióna eur), čo presahuje 416 miliónov USD za celý minulý rok. Priemerná suma vydieračských transakcií tento rok dosahuje 102,3 milióna USD mesačne, pričom najviac sa vyskytovali vydieračské vírusy REvil/Sodinokibi, Conti, DarkSide, Avaddon a Phobos.

Americký prezident Joe Biden označil kybernetickú bezpečnosť za najvyššiu prioritu vlády, čím reagoval na sériu tohtoročných útokov, ktoré mohli destabilizovať dodávky energií a potravín v USA. Ministerstvo financií v snahe zastaviť využívanie kryptomien na platby za kybernetické vydieranie určilo, že sektor kryptomien je zodpovedný za to, aby priamo a ani nepriamo nenapomáhal zakázaným transakciám.

Nové usmernenie uvádza, že sektor virtuálnych mien zohráva čoraz kritickejšiu úlohu pri zabraňovaní nelegálnym transakciám a využívaniu kryptomien na obchádzanie amerických sankcií. "Ministerstvo pomáha zastaviť vydieračské útoky tým, že zločincom sťažuje získavať zisky zo svojich zločinov, potrebujeme však partnerov zo súkromného sektora, ktorí nám pomôžu zabrániť tejto nelegálnej aktivite," cituje agentúra Reuters z vyjadrenia námestníka ministra financií Wallyho Adeyema. Usmernenie vyzýva burzy kryptomien k využívaniu lokalizačných nástrojov, ktoré zabránia prístupu subjektov z krajín na zozname sankcií USA.

Hekeri používajú vydieračské vírusy na zablokovanie systémov, ktoré ovládajú všetko od nemocníc až po výrobu. Svoje aktivity zastavia až po získaní obrovských platieb, zväčša v kryptomenách. Gangy tento rok poškodili množstvo amerických firiem. Jeden takýto útok voči prevádzkovateľovi ropovodov Colonial Pipeline viedol k dočasnému nedostatku palív na východnom pobreží USA. Hekeri sa zamerali aj na istú poľnohospodársku spoločnosť v štáte Iowa, čo vyvolalo obavy z možného vplyvu na žatvu obilia na stredozápade.

Bidenova administratíva v septembri uvalila sankcie voči burze kryptomien Suex OTC za to, že údajne umožnila nelegálne platby pri vydieraní. Podľa Reuters ide o prvý podobný krok, ktorý ministerstvo financií podniklo voči kryptoburze za aktivity súvisiace s vydieračským softvérom.

(1 EUR = 1,1602 USD)