Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

Predtým, než si zoberiete úver, informujte sa o rizikách

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Aktuálne hodnotenie ukazuje, že zatiaľ čo u značkových veriteľov, ako sú banky alebo vybrané nebankové inštitúcie, je riziko len malé, u ostatných subjektov na okraji pozornosti hrozí vážne riziko.

Bratislava 13. júna (TASR) - Ak občania uvažujú o spotrebnom úvere, mali by zvážiť všetky riziká, ktoré im hrozia. Upozorniť na ne ich môže aktualizovaná verzia Úžerometra, ktorú realizuje projekt Maják v mori financií. Úžerometer na základe štatistických údajov hodnotí, aké riziko hrozí žiadateľom o spotrebné úvery. V súčasnosti ide o stredné riziko. Aktuálne hodnotenie ukazuje, že zatiaľ čo u značkových veriteľov, ako sú banky alebo vybrané nebankové inštitúcie, je riziko len malé, u ostatných subjektov na okraji pozornosti hrozí vážne riziko.

Slovenské hospodárstvo začína znovu ožívať. Je to vidieť na raste hrubého domáceho produktu. Ten sa potom odráža aj v tom, že priaznivo klesá nezamestnanosť. Vďaka tomu sa postavenie domácností zlepšuje a tie môžu dosiahnuť lepšie podmienky úverov, pokiaľ o ne žiadajú. "Pokiaľ porovnáme situáciu s tým, aký je trh napríklad v období pred Vianocami, panuje relatívny pokoj. To ale neznamená, že by sa spotrebitelia nemali zaujímať o podmienky úverov, práve naopak," upozorňuje odborný garant projektu Maják v mori financií Maroš Ovčarik.

Aj výhľady do budúcnosti hovoria o tom, že by sa ekonomike malo dariť lepšie. Spotrebiteľom dáva väčšiu istotu v tom, že svoje záväzky, či už vo forme úverov, alebo iných splátok, budú mať z čoho splácať. Riziko straty práce, a tým aj príjmu, sa teda znižuje. Napriek tomu je však podľa Ovčarika vždy na mieste opatrnosť, pretože trh sa v súčasnosti výrazne polarizuje. "Prijatá novela Občianskeho zákonníka rozhodne obmedzí prístup k úverom niektorým skupinám osôb, ktoré by v minulosti na úver dosiahli," upozorňuje s tým, že tu nepomôže ani zlepšujúca sa ekonomická situácia štátu a rodín. Zavedenie takzvanej odplaty totiž podľa neho obmedzí prístup k produktom, ako je poistenie úverov, alebo služby typu splátkové prázdniny. "Práve tie boli poistkou pre klienta, pokiaľ sa dostával do problémov. Situácia sa tak, paradoxne, obracia proti nim."

Výška odplaty bánk a nebankových spoločností je stanovená ako dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) bánk. Ako vysvetľuje garant projektu, do tejto odplaty sa ale nezapočítavajú voliteľné služby, ako je poistenie, či možnosť odložiť si splátky. Navyše, obchodné modely oboch typov spoločností sú postavené celkom inak. Banky sa podľa jeho slov primárne zameriavajú len na prémiovú a menej rizikovú klientelu, a preto si môžu dovoliť minimalizovať výšku RPMN. Ovčarik je preto presvedčený, že tým sa prístup množstva bežných spotrebiteľov k úverom obmedzí, alebo dokonca zruší. Z tohto dôvodu by mali byť veľmi opatrní v tom, od koho si prípadný úver vezmú. "Radovať sa ale nemusia ani klienti bánk. Je totiž možné, že pokiaľ bankám ubudne časť klientely, môžu napríklad zdražiť svoje najlacnejšie produkty, aby dorovnali zisk. Vo výsledku sa zmena môže dotknúť všetkých klientov," tvrdí.

Zároveň dopĺňa, že pokiaľ spotrebiteľov odmietnu v banke, alebo v značkovej nebankovej spoločnosti, rozhodne by nemali ďalej žiadať o úver u pochybných spoločností, ktoré sa vyhýbajú štátnej kontrole.