Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Vlani nenastalo žiadne prerušenie dodávok energetických surovín

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo

V dodávkach a preprave ropy sa podľa správy počas roka 2016 nezaznamenali žiadne odchýlky voči štandardným podmienkam.

Bratislava 31. mája (TASR) - Vlani nenastalo žiadne prerušenie dodávok primárnych energetických surovín, ako sú uhlie, ropa, zemný plyn a jadrové palivo do SR. Vyplýva to zo zverejnenej Správy Úradu vlády (ÚV) SR o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2016.

"Taktiež nenastalo prerušenie zásobovania konečnými energiami, ako sú elektrina, teplo a pohonné látky. Medzi primárne energetické zdroje SR možno zaradiť vodnú energiu, hnedé uhlie a biomasu. SR je takmer na 90 % závislá od dovozu primárnych energetických zdrojov, a to pri jadrovom palive (100 %), zemnom plyne (98 %), rope (99 %) a uhlí (68 %)," spresnil v správe ÚV SR.

Domáca ťažba hnedého uhlia a lignitu podľa správy v súčasnosti vykrýva 75 až 80 % domácej spotreby tejto suroviny. Čierne uhlie sa na území SR neťaží, preto sa celý potrebný objem dováža. Spotreba surovej ropy SR sa pokrýva na 99 % a spotreba zemného plynu na 98 % dovozom z Ruskej federácie. "Domáca ťažba týchto strategických surovín je minimálna a očakáva sa trend jej postupného znižovania až do doťaženia zásob. Prevádzka prenosovej sústavy prebiehala v roku 2016 v štandardnom režime bez porúch významného charakteru," zdôraznil ÚV SR.

V dodávkach a preprave ropy sa podľa správy počas roka 2016 nezaznamenali žiadne odchýlky voči štandardným podmienkam. "SR udržiava v súčasnosti núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov v súlade s platnou legislatívou, pričom tieto zásoby sú evidované na 95,12 dní aktuálne podľa priemerného denného čistého dovozu. Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov boli v roku 2016 udržiavané na vyššej ako požadovanej úrovni. Celkové núdzové zásoby predstavujú asi 816.000 ton, z toho 69 % vo forme ropy a 31 % vo forme ropných výrobkov, podľa jednotlivých kategórií," doplnil Úrad vlády SR.

Správa pripomína, že vzájomné prepojenie Slovenska a Maďarska, ktoré je významným článkom severojužného plynárenského koridoru, bolo do komerčnej prevádzky uvedené k 1. júlu 2015. "Projekt prepojenia Slovenska a Poľska pokračuje v zmysle vzájomných dohôd príslušných prevádzkovateľov. Do prevádzky boli uvedené menšie bioplynové stanice. V roku 2016 pokračoval trend znižovania spotreby tepla z titulu zatepľovania budov," dodal ÚV SR v správe.