Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

V dlhodobom horizonte sa väčšina výroby ocele presunie mimo Európu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V Európe sa aktuálne ponúka oceľ z Číny, ktorej ceny sú o 15 až 20 % nižšie než ceny európskych výrobcov.

Berlín 18. októbra (TASR) - Oceliari sa obávajú, že v dlhodobom horizonte sa väčšina produkcie presunie mimo Európu. Hlavnými dôvodmi sú vysoké náklady na energiu a vysoké výdavky na kúpu emisných povolení, tvrdí Wolfgang Eder, predseda predstavenstva rakúskeho koncernu Voestalpine a prezident Svetovej oceliarskej asociácie (World Steel Association, WSA).

"Odhadujem, že v dlhodobom horizonte sa z Európy z dôvodu nákladov stratí asi 60 % produkcie ocele. Tu bude môcť zostať len priemyselný high-tech," uviedol Eder v rozhovore pre nemecký denník Tagesspiegel. "V Európe sa už asi nepostaví nová vysoká pec, nedovolia to totiž nové rámcové podmienky, ktoré sa už konkrétne črtajú."

Zníženie emisií kysličníka uhličitého (CO2) o 40 % do roku 2030 a o 85 % do roku 2050 sú ciele, ktoré sa s dnešnými technológiami v oceliarskom priemysle nedajú dosiahnuť. Oceliari už dlhší čas bojujú s poklesom cien a nadmernými kapacitami. Eder v septembri vyhlásil, že potenciálna korekcia kapacít by sa v Európe mohla dotknúť 70.000 pracovných miest v oceliarskom priemysle a po celom svete až 350.000 miest.

V Európe sa aktuálne ponúka oceľ z Číny, ktorej ceny sú o 15 až 20 % nižšie než ceny európskych výrobcov, uviedol Eder. Odvetviu hrozí tvrdá cenová vojna, ktorá sa bude týkať predovšetkým výrobcov technologicky nenáročných oceliarskych produktov.