Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Ekonomika

Remišová: Budeme sa snažiť, aby peniaze šli tam, kde sú potrebné

Na archívnej snímke Veronika Remišová. Foto: TASR Jaroslav Novák

Dodala, že Slovensko po 20 rokoch čerpania eurofondov má stále problémy s infraštruktúrou, keď viac ako 450 obcí je bez prístupu k pitnej vode a 30 percent lokalít nemá kanalizáciu.

Brusel 18. novembra (TASR) - Na efektívny boj s krízou musia mať členské štáty EÚ viac možností využívať eurofondy na výzvy vyvolané pandémiou koronavírusu. Uviedla to vo štvrtok v Bruseli podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) po skončení zasadnutí Rady EU pre všeobecné záležitosti k politike súdržnosti.

Remišová zdôraznila, že po zasadnutí rady ministrov o tejto otázke rokovala aj s eurokomisárkou pre kohéznu politiku Elisou Ferreirovou a eurokomisárom pre pracovné záležitosti Nicolasom Schmitom.

Pripomenula dôležitosť týchto rokovaní, lebo len raz za sedem rokov si členské štáty spolu s eurokomisiou cez takzvané partnerské dohody, čiže veľké investičné rámce na nasledujúcich sedem rokov nastavujú pravidlá toho, kam budú investovať pridelené eurofondy, do akých oblastí a aké sú priority. Slovensko by v období 2021 – 2027 mohlo čerpať takmer 13 miliárd eur.

"Čo sa týka Slovenska, bránime tu naše záujmy, ktoré nie vždy sú totožné s názormi Bruselu," opísala situáciu Remišová. Dodala, že Slovensko po 20 rokoch čerpania eurofondov má stále problémy s infraštruktúrou, keď viac ako 450 obcí je bez prístupu k pitnej vode, 30 percent lokalít nemá kanalizáciu, v zlom stave sú regionálne cesty i diaľnice, zamorené je životné prostredie.

"Aj toto sú naše národné záujmy a keby sme dokázali čerpať eurofondy dobre, tak týmito témami by sme sa nemuseli zaoberať a investície by šli radšej do vedy, výskumu, digitalizácie a inovácií,"
uviedla.

To, o čo sa podľa jej slov Slovensko v Bruseli snaží, je nastavenie flexibilnosti pravidiel čerpania eurofondov, aby boli "šité na mieru" každej členskej krajiny. "Nemôžeme mať pravidlá ako cez 'kopirák'. Flexibilita umožňuje transfery medzi eurofondami, čo umožňuje lepšie zacieliť peniaze tak, aby boli použité na národné potreby," vysvetlila podpredsedníčka vlády. Spresnila, že to je aj cieľom jej rokovaní s Ferreirovou a Schmitom.

Na archívnej snímke Nicolas Schmit.
Foto: TASR/AP


Slovensko podľa jej slov už Európskej komisii zaslalo svoj návrh partnerskej dohody a čaká na pripomienky exekutívy EÚ, aby sa mohli začať finálne rokovania. Očakáva, že rokovania v Bruseli budú "náročné a tvrdé". "My sa budeme snažiť, aby peniaze šli tam, kde ich presne občania Slovenska potrebujú," odkázala.

Remišová zároveň pripomenula, že SR iniciovala výzvu, ku ktorej sa pripojilo ďalších šesť štátov, a to Grécko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Španielsko, a ktorej cieľom je presvedčiť eurokomisiu, aby zachovala platnosť opatrení prijatých vlani, v prvom roku boja s pandémiou ochorenia COVID-19. Ide o flexibilné opatrenia ako odpoveď na koronakrízu a Slovensko si želá ich pokračovanie aj preto, lebo členské krajiny eurobloku musia čeliť vysokým cenám stavebných materiálov, energií, ropy, plynu a tiež nedostatku mikroprocesorov a čipov.

"V praxi to vedie k tomu, že od projektov odskakujú mnohí dodávatelia, lebo ceny obstarávania nepokryjú ich náklady," uviedla s odkazom na dosahy pandémie, ktorá pokračuje už druhý rok a naďalej členským krajinám odčerpáva obrovské množstvo prostriedkov, ktoré treba vynakladať na udržanie pracovných miest či na podporu postihnutých odvetví ekonomiky.








(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Premiér: Vláda stabilizovala financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Pripomenul, že kým kabinet pod vedením Smeru-SD odovzdával verejné financie nastupujúcej vláde v roku 2020 s deficitom na úrovni 1 miliarda eur, prevzal ich so schodkom 8,5 miliardy eur.

,aktualizované 

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.

- Organizátori ocenenia Roma Spirit Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovenská televízia a rozhlas a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity otvorili nominácie pre 17. ročník ankety.

- Rusko a Spojené štáty komunikujú o výmene väzňov, na ktorej sa dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Košický mestský súd vyniesol rozsudok v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pri krádeži v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka.

- Strana Sloboda a Solidarita chce s pomocou ďalších opozičných strán zvolať mimoriadne rokovanie Národnej rady SR, ktoré by sa malo zaoberať dotáciami na podporu turizmu vyplatenými prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

- Pápež Lev XIV. v stredu počas svojej prvej generálnej audiencie vyzval na umožnenie prísunu dostatočného množstva humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, kde je podľa humanitárnych organizácií z dôvodu izraelského blokovania pomoci nedostatok potravín a liekov.

- Hlavné pojednávanie s obžalovaným exministrom spravodlivosti Gáborom G. pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku čítaním listinných dôkazov predložených obhajobou.

- Legendárni Iron Maiden oslavujú 50 rokov svojej existencie vo veľkom štýle - turné Run For Your Lives World Tour sa začína už 27. mája v Budapešti a následne navštívi ďalších 31 európskych miest.

- Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.

- Maďarský parlament v utorok prerokoval návrh zákona o transparentnosti vo verejnom živote.

- K dohode týkajúcej sa vládnej novely Ústavy SR zatiaľ nedošlo. Prebiehať budú ešte ďalšie rokovania.

- Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia J. B. Prokurátorka zároveň vyšetrovateľovi uložila, aby opätovne vzniesol obvinenie, avšak zákonným spôsobom.

- Mimoparlamentná strana Demokrati odovzdala do podateľne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR petíciu s viac ako 18.700 podpismi proti strieľaniu psov. To navrhol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa na utorkovom zasadnutí v Bruseli zhodli na podpore mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal po jeho skončení šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.