Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

PARADISE PAPERS: V úniku informácií je 3500 dokumentov o Slovákoch

Pohľad na nákupné centrum Aušra v litovskom meste Utena, zhruba 100 kilometrov severne od litovskej metropoly Vilnius, 6. novembra 2017. V uniknutých dokumentov z tzv. daňových rajov označovaných ako Paradise Papers sa spomína aj írsky rockový spevák Bono Vox, frontman legendárnej kapely U2. Ten mal podľa dokumentov využiť spoločnosť na Malte na nákup časti obchodného domu v Litve. Informoval o tom v pondelok 6. novembra 2017 britský denník Guardian s tým, že išlo o maltskú spoločnosť Nude Estates, ktorá v roku 2007 kúpila litovské obchodné centrum Aušra. Foto: TASR/AP

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracuje na analýze tzv. Paradise Papers, momentálne zostavuje predbežnú prvú analýzu toho, aké sú to dokumenty a akí sú tam zaujímaví ľudia.

Praha/Bratislava 7. novembra (TASR) - V rozsiahlej databáze nedávno uniknutých finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v tzv. daňových rajoch (kauza Paradise Papers) sú aj dokumenty týkajúce sa priamo Slovákov. Pre TASR to v utorok potvrdila Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku (ČCIŽ).

"V práve aktuálnom úniku informácií je i približne 3500 dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska," uviedla Holcová.

"Tri a pol tisíc dokumentov je naozaj veľa, to nie sú iba jednotlivci, to je mix ako firiem, tak jednotlivcov," pokračovala s tým, že dokumenty sa vzťahujú na časové obdobie od 90. rokov 20. storočia do roku 2016.

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracuje na analýze tzv. Paradise Papers, momentálne zostavuje predbežnú prvú analýzu toho, aké sú to dokumenty a "akí sú tam zaujímaví ľudia".

"Viac informácií budeme mať koncom týždňa," dodala Holcová.

Novú rozsiahlu databázu uniknutých finančných dokumentov označovaných ako Paradise Papers, ktorá poskytuje dôkazy o nezverejňovaných investíciách veľkých nadnárodných spoločností, ale i významných politikov v tzv. daňových rajoch, zverejnilo v nedeľu Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Databáza obsahuje zhruba 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina je od jednej firmy pôsobiacej v prostredí offshore spoločností.