Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

V žilinskom závode MH Teplárenský holding začala 1.fáza dekarbonizácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti MHTH Miroslava Kavuľu patrí dekarbonizácia v sektore výroby tepla medzi top témy, ktoré už aktuálne formujú budúcnosť teplárenstva na Slovensku.

Žilina 1. októbra (TASR) - MH Teplárenský holding (MHTH) začal vo svojom žilinskom závode s inštaláciou dvoch vysokoúčinných kogeneračných zdrojov na výrobu tepla a elektrickej energie zo zemného plynu. Ako TASR informovala manažérka marketingu a komunikácie MHTH Andrea Devánová, ide o prvú fázu dekarbonizačného projektu, ktorého cieľom je postupný odchod od používania hnedého uhlia v závode MHTH Žilina.

"Inštaláciou a optimálnou prevádzkou vysokoúčinných kogeneračných zdrojov, využívajúcich menej emisný zemný plyn, pri rovnakej dodávke tepla dôjde k zníženiu spotreby uhlia asi o 26.000 ton za rok a emisií oxidu uhličitého o približne 12.000 ton za rok," priblížila Devánová.

Doplnila, že plynové motory nových kogeneračných jednotiek Bergen Engines budú mať tepelný výkon okolo 18 megawattov (MW) a elektrický výkon 19 MW. Skúšobná prevádzka novej technológie sa predpokladá na jeseň roka 2025.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti MHTH Miroslava Kavuľu patrí dekarbonizácia v sektore výroby tepla medzi top témy, ktoré už aktuálne formujú budúcnosť teplárenstva na Slovensku. "Cieľom je znížiť produkciu emisií skleníkových plynov pri výrobe a dodávke tepla pre našich odberateľov a zároveň zachovať tepelný komfort našich klientov prostredníctvom bezpečných, spoľahlivých a cenovo dostupných dodávok tepla a chladu," podotkol Kavuľa.

Dodal, že na projekt dekarbonizácie v žilinskom závode využije MHTH štátnu pomoc v rámci existujúcich schém pomoci z modernizačného fondu zameraných na sektor teplárenstva. Projekt žilinského závodu má ukončené verejné obstarávanie na zhotoviteľa diela, s ktorým je aj podpísaná zmluva o dielo v hodnote približne 30 miliónov eur.