Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Venezuela hľadá spojencov ochotných zastaviť prepad cien ropy

Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto: TASR/AP

Venezuela, ktorá zápasí s vážnymi hospodárskymi ťažkosťami, vlani tu dosiahla ročná inflácia spotrebiteľských cien 60 %, hľadá spojencov v boji proti silno klesajúcej cene ropy na globálnom trhu.

Caracas/Alžír 13. januára (TASR) - Venezuela, ktorá zápasí s vážnymi hospodárskymi ťažkosťami, vlani tu dosiahla ročná inflácia spotrebiteľských cien 60 %, hľadá spojencov v boji proti silno klesajúcej cene ropy na globálnom trhu. O súčasnej misii venezuelského prezidenta Nicolasa Madura po členských krajinách Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorou chce zvrátiť vývoj na globálnom trhu s ňou, informovala DPA.

Cestu začal v Saudskej Arábii, pokračoval v Katare a zastavil sa aj v Alžírsku. Všade presviedčal, že Spojené štáty chcú ropný kartel zraziť na kolená.

Členovia OPEC však zatiaľ neprejavujú snahu stabilizovať cenu ropy na globálnom trhu znížením jej dennej produkcie.

Pre Venezuelu je cena ropy životne dôležitá. Caracas jej predajom získava 90 % svojich devíz. Štát kryje príjmami z exportu komodity viac ako 50 % rozpočtových príjmov.

Dnes prepad ceny ropy pokračuje. Barel (159 litrov) severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári stál napoludnie SEČ 45,18 USD (38,28 eura), o 1,56 USD menej než v pondelok (12.1.). Barel americkej ropnej zmesi West Texas Intermediate (WTI) zlacnel o 1,29 USD na 44,78 USD.

Od minulého leta klesla cena dvoch hlavných druhov ropy o 60 %. Ropa bola naposledy na svetovom trhu taká lacná na začiatku roku 2009.

Maduro vyhlásil, že jeho krajina má silu vydržať "ropnú vojnu", aj keby mala trvať roky.

Jednu z príčin prepadu cenu komodity vidí Maduro v rozvoji novej metódy ťažby v Spojených štátoch. Vháňaním tekutiny pod silným tlakom (fracking) sa naruší doteraz nerozbitná vrstva bridlice nad plynom a ropou, a tým sa darí palivá sprístupňovať.

Veľkí ropní producenti Blízkeho východu teraz nepodporujú obmedzovanie ťažby kartelu preto, lebo frackingovej rope chcú konkurovať exportom svojej lacnej suroviny.

(1 EUR = 1,1803 USD)