Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Ekonomika

Viacerí lekári nezrušili licencie, na odvody majú doplatiť tisíce eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Problémom je, že lekári, ktorí pretransformovali ambulancie na spoločnosti s ručením obmedzením alebo odišli do dôchodku, si nezrušili licencie. Tá má charakter živnosti, a tak treba platiť odvody.

Bratislava 20. septembra (TASR) – Stovky ambulantných lekárov majú štátu doplatiť nemocenské a dôchodkové poistenie za niekoľko rokov. Spolu s penále má ísť v niektorých prípadoch o tisícky eur. Problém mal vzniknúť tak, že lekári, ktorí pretransformovali ambulancie na spoločnosti s ručením obmedzením alebo odišli do dôchodku, si nezrušili licencie. Tá má charakter živnosti a človek by tak mal platiť odvody.

„Máme za to, že dôsledky, ktoré lekári musia znášať, sú príliš prísne, osobitne za situácie, keď nemali žiadne príjmy z výkonu povolania lekára na základe predmetnej licencie a naďalej si riadne a včas plnili odvodové povinnosti už ako zamestnanci vlastných obchodný spoločností,“ povedal dnes prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Poukázal na to, že ide o lekárov, ktorí riadne plnili svoje odvodové povinnosti, ale v spomínaných prípadoch si neuvedomili, že licencia zakladá status SZČO.

„Lekári, ktorí sú už v penzii a majú nízky dôchodok, nebudú schopní predpísané poistné uhradiť a je pravdepodobné, že budú musieť čeliť nútenému výkonu rozhodnutia,“ upozornil Kollár. Slovenská lekárska komora chce situáciu riešiť s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD) a šéfom Sociálnej poisťovne Ľubomírom Vážnym. Za dobrý výsledok bude komora podľa Kollára považovať to, keď lekári nebudú musieť nič platiť a nedoplatia tak na nezmyselnú chybu.

Komora poukázala na to, že lekári, na daných licenciách nič nezarábali a neplatenie odvodov nebolo úmyselné. Viacerí sa mali zo Sociálnej poisťovne aj odhlásiť, ktorá to akceptovala. Neskôr sa následne dozvedeli, že im povinnosť platiť odvody nezanikla a majú doplatiť povinné aj s úrokmi z omeškania. V niektorých prípadoch ide rovnakú sumu ako samotné poistné. SLK to považuje za neetické, Kollár by preto za minimálne riešenie považoval generálny pardon. „Penále a pokuty narástli do obludných rozmerov,“ zhrnul s tým, že lekári majú platiť za to, že nič nezarábali.