Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

VIDEO: Z Bane Nováky vyviezli poslednú tonu uhlia

Na snímke baníci sa dotýkajú posledného vozíka s hnedým uhlím. Foto: TASR Michal Svítok

Pri vyvezení poslednej tony uhlia z podzemia boli okrem terajších i bývalí baníci a členovia baníckych spolkov.

Nováky 20. decembra (TASR) - Vyťažením poslednej tony uhlia z Bane Nováky sa v stredu definitívne zavŕšila 114-ročná priemyselná ťažba uhlia na Slovensku. Poslednú tonu hnedého uhlia vyviezli baníci z úseku, na ktorom pred desaťročiami s ťažbou v rámci nováckej bane začínali.

Pri vyvezení poslednej tony uhlia z podzemia boli okrem terajších i bývalí baníci a členovia baníckych spolkov. František Hartmann tu pracoval 42 rokov od roku 1957. "Som z toho smutný, lebo je to kus života, ktorý sme tu prežili. Spomienky máme rôzne, ale väčšinou krásne. Spomínane na kolektív, s ktorým sme pracovali," povedal Hartmann.

Vyťažením poslednej tony uhlia končí jedna obrovská etapa ťažby nerastného bohatstva na Slovensku, skonštatoval podpredseda predstavenstva Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Stanislav Gurský. "My ako uhliari sme prispeli k rozvoju Slovenska, pretože priemyselný rozvoj Slovenska nastal až po druhej svetovej vojne a práve industralizácia krajiny a potreba energií podnietili to, že sa zväčšili banské podniky a začala ťažba uhlia vo veľkom," spomenul Gurský.

Novácke ložisko podľa neho objavili dedukciou, keď medzi svetovými vojnami geológovia odhadovali, že ložisko v Handlovej pokračuje až za Vtáčnikom, čo sa čiastočne potvrdilo. "Novácke ložisko sa rozprestiera od Kamenca až po Prievidzu. Prvá úpadnica Rudolf sa razila na Pustom vrchu v roku 1938. Paradoxne, v oblasti Pustého vrchu sa dnes dorúbava posledná stena," ozrejmil.

Areál nováckej bane čaká čiastočná demolácia, priestory, ktoré firma plánuje ponechať, chce využiť na ďalšie svoje projekty. Podzemie začne postupne uzatvárať, čo bude možné ešte vyťažiť, to baníci vyťažia. Likvidáciu podzemia odhadol Gurský na dva roky.



"V čase najväčšej produkcie pracovalo v HBP 4500 zamestnancov. Od roku 1940 do tohto obdobia na Bani Nováky ako najväčšej ťažobnej kapacite na Slovensku sa vyťažilo 93 miliónov ton uhlia, je to 130.000 uhoľných vlakov. Našimi bránami prešlo 85.000 zamestnancov," dodal Gurský.

Ako prvú ukončili HBP ťažbu v roku 2017 na Bani Cigeľ, v roku 2021 to bola Baňa Handlová. Útlm baníctva na Slovensku je v súlade s platnosťou všeobecného hospodárskeho záujmu, v zmysle ktorého štát dotoval výrobu elektriny z hnedého uhlia a ktorý nariadením vlády končí v závere tohto roka. Kým v roku 2018 zamestnávala spoločnosť 3800 zamestnancov, k 1. decembru tohto roka to bolo 1567 ľudí.

Na postupný útlm baníctva sa pripravovala firma niekoľko rokov, začala s viacerými projektmi - pestovaním rajčín, chovom sumčeka afrického, strojárskymi investíciami, revitalizuje areály, z Bane Cigeľ tiež zabezpečuje ako jeden z akcionárov nové vykurovanie regiónu cez obnoviteľné zdroje.

Na snímke baníci reagujú počas vývozu posledného vozíka s hnedým uhlím.
Foto: TASR Michal Svítok