Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

VIDEO: Záujem o duálne vzdelávanie sa zdvojnásobil, no žiakov je málo

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Firmy vytvorili v tomto roku 2700 učebných miest, hoci zaplniť sa im podarilo len vyše 1500. Celková pripravenosť firiem je ešte vyššia, po certifikácii majú k dispozícii kapacity pre 6145 žiakov.

Bratislava 14. septembra (TASR) – Počet zamestnávateľov, škôl i žiakov vstupujúcich do systému duálneho vzdelávania sa v školskom roku 2016/2017 oproti vlaňajšiemu nultému ročníku zdvojnásobil. Uzatvorených bolo 1121 učebných zmlúv a celkovo je do systému zapojených 1543 žiakov. Ich celkové výsledky sa podľa škôl zlepšili, zamestnávatelia sa však stále sťažujú na nedostatočný záujem detí o prípravu na povolanie.

Systém duálneho vzdelávania na Slovensku vstupuje do druhého školského roka. Zapojilo sa doň 142 zamestnávateľov, ktorí vytvorili 172 prevádzok praktického vyučovania. Zvýšil sa aj počet škôl. Od septembra je súčasťou systému 57 škôl, počet študijných a učebných odborov vzrástol na 48. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval predseda Rady zamestnávateľov pre systém duálneho vzdelávania Jaroslav Holeček, ktorý považuje tieto čísla za pozitívnu správu.



Poukázal na to, že zamestnávatelia vytvorili v tomto školskom roku 2700 učebných miest, hoci zaplniť sa im podarilo len vyše 1500. Celková pripravenosť firiem je ešte vyššia, po certifikácii majú k dispozícii kapacity pre 6145 žiakov. „Zamestnávatelia to berú ako možnosť pripraviť si kvalifikovanú pracovnú silu. Darí sa nám zapájať zahraničných investorov, ktorí to berú ako samozrejmosť,“ podčiarkol Holeček.



Zároveň uviedol, že vďaka duálnemu vzdelávaniu sa desaťnásobne zlepšila dochádzka žiakov do školy. „Zlepšila sa disciplína žiakov v škole, žiaci si chcú opraviť prospech. Pretože od toho, aký majú prospech, disciplínu a dochádzku, závisí ich mesačná odmena. Takže motivácia žiakov v tomto prípade zapôsobila. Majú zlepšené študijné výsledky,“ opísal Holeček.



Upozornil však aj na slabé stránky systému. Zamestnávateľom sa nedarí prijať toľko žiakov zo základných škôl, koľko by potrebovali. Žiaci a ich rodičia totiž o prípravu na povolanie stále nejavia veľký záujem. Dôvodom sú podľa Holečka chýbajúce informácie a absencia celospoločenskej informačno-edukačnej kampane. Za problém označil aj nevyhovujúcu štruktúru študijných a učebných odborov a siete škôl.



Pretrváva tiež slabý záujem stredných odborných škôl o vstup do systému, a to aj zo strachu z krátenia finančných normatívov. Holeček rovnako zdôraznil nízku podporu a motiváciu zamestnávateľov, predovšetkým pre slabú metodickú pomoc. „Schválili sme zákon, no nie je k nemu vybudovaný systém. Pol roka nie sme schopní dávať podporu zamestnávateľom. Systém treba vybudovať, samospádom to nepôjde,“ uzavrel.