Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Visa a MasterCard vyplatia obchodníkom 6 mld. USD za poplatky za karty

Foto: TASR/AP

Dohoda, ktorú oznámili v piatok večer, sa označuje za najväčšiu protimonopolnú dohodu v dejinách USA a pre tamojší obchod znamená obrovské víťazstvo.

New York 14. júla (TASR) - Spoločnosti Visa a MasterCard a veľké banky uzatvorili dohodu, v rámci ktorej vyplatia obchodníkom minimálne 6 miliárd USD (4,92 miliardy eur) s cieľom urovnať dlhotrvajúci spor s maloobchodom za údajný kartel.

Spor sa začal ešte v roku 2005, keď veľké maloobchodné siete, vrátane spoločností Kroger, Safeway a Walgreen, podali na súde žaloby za to, že Visa, MasterCard a niektoré veľké banky údajne fixovali poplatky, ktoré platia obchodníci za prijímanie ich kreditných a debetných kariet. Poplatky, ktorých výška závisí od typu obchodu a typu karty, dosahuje v priemere 2 % z ceny nákupu.

Dohoda, ktorú oznámili v piatok večer (13. 7.), sa označuje za najväčšiu protimonopolnú dohodu v dejinách USA a pre tamojší obchod znamená obrovské víťazstvo. Poplatky sú totiž podľa právnych zástupcov obchodníkov tretími či dokonca druhými najvyššími nákladmi v rámci maloobchodného biznisu.

Podľa Národnej federácie maloobchodu v USA výmenné poplatky stoja maloobchodné spoločnosti ročne zhruba 20 miliárd USD. Na druhej strane, v období, keď čoraz viac zákazníkov používa pri platbe za nákup platobnú kartu, obchodníci čelia stále väčšej dileme, ako zvýšiť poplatky pre zákazníkov bez toho, aby si ich pohnevali.

Vydavatelia kariet zasa dlhé roky obhajovali výšku poplatkov, ktorú obchodníkom stanovovali. Tvrdili, že obchody z platieb kartami ťažia, pretože zákazníci zvyknú kúpiť viac tovaru, keď majú platiť kartou, než vtedy, ak chcú platiť v hotovosti alebo šekmi.

Súčasťou dohody je okrem vyplatenia 6 miliárd USD aj súhlas vydavateľov kreditných kariet so znížením výmenných poplatkov na osem mesiacov. Tento krok by mal obchodníkom znížiť náklady odhadom o 1,2 miliardy USD. Dohoda sa ale netýka debetných kariet, ktorých popularita vzrástla najmä v prípade obchodných transakcií v menšej hodnote.