Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Vláda: Antikorona opatrenia v oblasti daní sa rušia koncom septembra

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: TASR - Dano Veselský

Rezort financií upozornil, že daňové priznania sú dôležitým zdrojom informácií o stave ekonomiky, ako aj o hospodárskom stave jednotlivých podnikov.

Bratislava 16. septembra (TASR) – Opatrenia vlády v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v oblasti daní a účtovníctva sa rušia ku koncu septembra. Ide najmä o podanie daňových priznaní a zaplatenie daní, ktoré zákon ukladá firmám podať a zaplatiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie, ale aj ďalšie opatrenia v oblasti daní a účtovníctva. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet Igora Matoviča (OĽANO) zároveň posunul návrh do skráteného legislatívneho konania.

"Cieľom návrhu zákona je aj počas trvania mimoriadnej situácie vytvoriť fikciu o jej ukončení a umožniť daňovým a iným orgánom pokračovať v konaniach prerušených počas obdobia pandémie. Fikcia skončenia obdobia pandémie pre konkrétne opatrenia podľa zákona lex korona je 30. september 2020 preto, že opatrenia sú nastavené v zákone tak, aby plnenia z nich vyplývajúce boli ukončené a realizované najneskôr tri mesiace po skončení obdobia pandémie,“ uviedol rezort financií v schválenom návrhu.

Rezort financií upozornil, že daňové priznania sú dôležitým zdrojom informácií o stave ekonomiky, ako aj o hospodárskom stave jednotlivých podnikov. Ponechanie aplikácie opatrení zákona lex korona o odklade podávania daňových priznaní a zaplatenia daní, a s tým súvisiacich povinností, môže byť podľa ministerstva financií pre daňové subjekty škodlivé tak z krátkodobého, ako aj strednodobého hľadiska. Mohlo by ovplyvniť schopnosť platenia daní v budúcom roku na základe daňových priznaní podaných za dve zdaňovacie obdobia.

Ďalším rizikom by podľa schváleného materiálu bola nemožnosť výpočtu preddavkov pre daňové subjekty, nemožnosť zúčtovania zdravotných odvodov a sociálnych odvodov, či pokles daňovej disciplíny. Mimoriadnym spôsobom by sa mohla komplikovať aj prognóza príjmov do štátneho rozpočtu, pretože sa nepodaním daňových priznaní stráca podstatná informácia o stave a vývoji ekonomiky.