Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Vláda by mala pristupovať k daniam zodpovedne a hľadať úspory

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Podľa Nadácie F.A. Hayeka sa predchádzajúca vláda za posledné štyri roky snažila nájsť akúkoľvek oblasť, ktorú by zdanila.

Bratislava 7. júla (TASR) - Zvýšenie koncesionárskych poplatkov RTVS, ponechanie 0,2-% sadzby bankového odvodu, či rozšírenie osobitného odvodu v regulovaných odvetviach. Toto sú opatrenia, ktorých prijatie by malo negatívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku, ako aj na spotrebiteľov. Vyplýva to z analýzy Nadácie F. A. Hayeka, ktorá sa pozrela na vládny daňový balíček.

Podľa nadácie sa predchádzajúca vláda za posledné štyri roky snažila nájsť akúkoľvek oblasť, ktorú by zdanila. "Všetky konsolidačné opatrenia, ktoré bývalá vláda realizovala, boli na príjmovej stránke," tvrdí riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Podľa jeho slov pritom bolo ešte nedávno z geopolitického hľadiska pokojné obdobie. V súčasnosti by však ekonomický vývoj mohol skomplikovať brexit, vývoj na globálnych trhoch, či spomaľovanie čínskej ekonomiky. "Všetko sú to faktory, ktoré budú mať v konečnom dôsledku vplyv na otvorenú ekonomiku, akou je Slovensko. Vláda by mala zodpovedne pristupovať k navrhovanému daňovému balíčku a nemala by sa výrazným spôsobom snažiť hľadať dodatočné príjmy v ďalších oblastiach, lebo to bude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Mala by sa prikloniť skôr k úsporným opatreniam," myslí si Pošvanc.

Za negatívne opatrenie nadácia považuje napríklad zvýšenie koncesionárskych poplatkov, ktoré by zasiahlo najmä domácnosti, zamestnávateľov, ale aj zamestnancov. Z bankového odvodu sa zase stala podľa nadácie selektívna daň uvalená na finančný sektor. "Vláda navrhuje ponechať výšku odvodu. Toto opatrenia navrhuje primárne kvôli tomu, aby nemusela realizovať opatrenie na výdavkovej strane," tvrdí Pošvanc.

Za ďalšie negatívum považuje nadácia aj rozšírenie osobitného odvodu v regulovaných odvetviach, zavedenie osobitného odvodu pre poisťovne, či ďalšie zvyšovanie daní. "Daňové bremeno na Slovensku narástlo od roku 2012 do roku 2015 o približne 5 miliárd eur, čo predstavuje 25-% nárast," upozornil Pošvanc.

Nadácia však našla aj pozitívne opatrenia. Prvým z nich je plánované zníženie dane z príjmov právnických osôb z 22 % na 21 %, pričom aj ďalej by sa mala táto sadzba každoročne prehodnocovať. "Hodnotíme to ako výrazne pozitívne opatrenie nielen z toho pohľadu, že to zníži náklady pre samotných podnikateľov, ale vytvorí to aj pozitívne očakávania z hľadiska podnikateľského prostredia do budúcnosti,“ priblížil analytik nadácie Martin Reguli.

Za pozitívne považuje aj zrušenie daňových licencií, a to najmä z hľadiska začínajúcich podnikateľov. Nadácia pochválila vládu aj za plánované zvyšovanie limitov na uplatňovanie paušálnych náhrad samostatne zárobkovo činných osôb.

Vláda avizuje aj úpravu zdaňovania nehnuteľností a tabakových výrobkov. Podľa nadácie však tieto oblasti potrebujú systémové zmeny. "Dnešný systém plne umožňuje realizovať lokálnu daňovú politiku, ktorá je v kompetencii miestnych autorít. Je skôr vhodné uvažovať o financovaní samospráv z iných zdrojov, ktoré štát vie ušetriť napríklad v oblasti nesystematickej podpory trhu s nehnuteľnosťami," uviedol Reguli. Riešenie vidí napríklad v zrušení štátnej prémie na stavebné sporenie, bonifikácie hypoték či iných podporných nástrojov bytovej politiky. Podľa nadácie sa dá úsporami ušetriť až 68 miliónov eur.