Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Ekonomika

Vláda schválila všeobecný hospodársky záujem na elektrinu domácnostiam

Na snímke minister hospodárstva SR Karel Hirman počas 116. rokovania Vlády SR v Bratislave v stredu 9. novembra 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Stanovená cena je 61,20 eura za megawatthodinu v množstve 5,79 terawatthodiny (TWh).

Bratislava 16. novembra (TASR) – Slovenské elektrárne by mali dodať v budúcom roku elektrinu pre domácnosti z jadrových zdrojov za stanovenú cenu 61,20 eura za megawatthodinu v množstve 5,79 terawatthodiny (TWh). Vyplýva to z návrhu na schválenie všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v Slovenskej republike, ktorý v stredu schválila vláda.

"V prípade zraniteľných odberateľov by zohľadnenie súčasnej úrovne trhovej ceny elektriny v regulovanej cene znamenalo jej extrémne zvýšenie oproti súčasnosti. Pri zohľadnení aktuálnych trendov vývoja trhovej ceny by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti mohlo prekročiť 235 %," upozornilo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v predkladacej správe k materiálu. Podľa rezortu je tak značné riziko, že by sa významne zvýšil podiel domácností, ktoré nebudú schopné uhradiť svoje záväzky, či už v rámci zálohových platieb alebo vyúčtovania energií.

Vláda schválila VHZ napriek tomu, že Európska komisia zatiaľ neschválila zmluvu o dodávkach elektriny za stanovenú cenu, ktorú pripravil rezort hospodárstva na základe podpísaného memoranda so Slovenskými elektrárňami. "Európska komisia po sérii rokovaní v zásade súhlasila s predložením tohto materiálu na schválenie vládou SR s tým, že po vykonaní požadovaných zmien v zmluve nebude predkladané riešenie zahŕňať prvok štátnej pomoci, a tak bude z pohľadu z pohľadu Európskej komisie prijateľné," uviedol rezort.

Celkový objem elektriny sa bude zvyšovať o ďalších 0,03 TWh za každý kalendárny mesiac roka 2023 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

Prezident vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu F. Moznera

Mozner nahradil na poste Jána Šikutu, ktorému v utorok (20. 5.) uplynulo päťročné funkčné obdobie.

,aktualizované 

- Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.

- Maďarský parlament v utorok prerokoval návrh zákona o transparentnosti vo verejnom živote.

- K dohode týkajúcej sa vládnej novely Ústavy SR zatiaľ nedošlo. Prebiehať budú ešte ďalšie rokovania.

- Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia J. B. Prokurátorka zároveň vyšetrovateľovi uložila, aby opätovne vzniesol obvinenie, avšak zákonným spôsobom.

- Mimoparlamentná strana Demokrati odovzdala do podateľne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR petíciu s viac ako 18.700 podpismi proti strieľaniu psov. To navrhol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa na utorkovom zasadnutí v Bruseli zhodli na podpore mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal po jeho skončení šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.

- Čína v stredu upozornila, že protiraketový štít Zlatá kupola, plánovaný americkým prezidentom Donaldom Trumpom, „podkopáva stabilitu vo svete“, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Slovenská republika považuje za absolútne nevyhnutné, aby bol otvorený koridor pre poskytovanie humanitárnej pomoci pre civilistov v Pásme Gazy, vyhlásil minister zahraničných vecí Juraj Blanár po utorkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu v Prezidentskom paláci vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Františka Moznera.

- Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom.

- Hokejisti Floridy sa ujali vedenia 1:0 na zápasy vo finále Východnej konferencie v play off NHL. V úvodnom zápase zvíťazili na ľade Caroliny 5:2. Domácim nepomohla k trimfu ani strelecká prevaha 33:20.

- Pravidlá pri prijímaní cudzincov by sa na Slovensku mali zmeniť. Platnosť víz vydaných na požiadanie o pobyt by sa mala predĺžiť z 90 na 120 dní, rovnako by sa mali zrušiť niektoré administratívne povinnosti. Rokovať o tom bude vláda.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda postúpili do finále play off o Konferenčnú ligu.

- Od utorkovej polnoci budú hraničné priechody SR s Maďarskom a Rakúskom opäť prejazdné bez kontrol v súvislosti s prijatými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia slintačky a krívačky.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok počas vypočúvania v Senáte zdôraznil, že prezident Spojených štátov Donald Trump neponúkol Rusku žiadne ústupky.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

- Výsledok pondelkového telefonátu prezidentov USA a Ruska, keď Donald Trump naznačil, že by sa Spojené štáty mohli stiahnuť z mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, neprekvapil českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského.